Τόσο σε βασικό όσο και σε κλινικό επίπεδο, στο Τμήμα Ιατρικής πραγματοποιείται έρευνα υψηλού επιπέδου, που αποδεικνύεται από τον αριθμό των δημοσιεύσεων σε υψηλού κύρους επιστημονικά περιοδικά, τον αριθμό αναφορών των μελών ΔΕΠ, αλλά και τις συνεργασίες μελών του Τμήματος με επιστήμονες από αναγνωρισμένα Ερευνητικά Κέντρα και Ιδρύματα του εσωτερικού και εξωτερικού.

Στο σχετικό κείμενο του Τμήματος (που αποτελεί μέρος της Έκθεσης Εσωτερικής Αξιολόγησης του Τμήματος Ιατρικής), μπορείτε να βρείτε πληροφορίες για τα παρακάτω:.

• Υπάρχει σαφής προσανατολισμός των ερευνητικών δραστηριοτήτων της ακαδημαϊκής μονάδας σε συγκεκριμένα πεδία ερευνητικού ενδιαφέροντος;
  • Αποτελέσματα ερευνητικής δραστηριότητας τελευταίας πενταετίας. Επιστημονικές δημοσιεύσεις και βαθμός αναγνώρισης της έρευνας από τρίτους. Βραβεία και διακρίσεις.
  • Ποσοστό μελών ΔΕΠ/ΕΠ που έχουν ενεργό ερευνητική δραστηριότητα.
  • Συμμετοχή σε διεθνή δίκτυα με άλλα ΑΕΙ / Ερευνητικούς φορείς. Άλλες ερευνητικές συνεργασίες.
  • Συσχέτιση των ερευνητικών δραστηριοτήτων των μελών ΔΕΠ/ΕΠ με τα βασικά γνωστικά αντικείμενα του τμήματος.
  • Εκπαίδευση των φοιτητών στην ερευνητική διαδικασία (π.χ. αναζήτηση και χρήση βιβλιογραφίας).
  • Συμμετοχή των φοιτητών σε ερευνητικά έργα.
  • Διαθέσιμες Ερευνητικές Υποδομές.