Αντικείμενο μαθήματος: Κατανόηση οργάνωσης και λειτουργίας νευρικού και ενδοκρινικού συστήματος στην ολοκληρωμένη επεξεργασία ερεθισμάτων , ρύθμιση και έλεγχο εκούσιων και αυτόνομων αποκρίσεων.

Περιεχόμενο Μαθήματος: Δομή και οργάνωση κεντρικού νευρικού συστήματος (KNΣ). Λειτουργία νευρώνα, συνάψεων, νευροδιαβιβαστών. Λειτουργία, ευαισθησία, ταξινόμηση αισθητικών υποδοχέων και νευρικών ινών. Αντανακλαστικά κυκλώματα (μυοτατικά, τενόντια). Λειτουργικά χαρακτηριστικά αλγοαίσθησης. Aισθητικές, κινητικές οδοί. Kυταροαρχιτεκτονική και δραστηριότητα φλοιού. ΄Υπνος, εγρήγορση, κιρκαδιανοί ρυθμοί. Aνώτερες φλοιϊκές λειτουργίες. Κέντρα λόγου, Μνήμη, Μάθηση. Φυσιολογικός ρόλος εξωπυραμιδικού συστήματος στην στάση, στήριξη, ισορροπία σώματος. Βασικά γάγγλια, λειτουργία, διαταραχές. Στέλεχος και αιθουσαίο όργανο. Παρεγκεφαλίδα, λειτουργική ανατομία-ιστολογία, κυκλώματα και ρόλος τους, διαταραχές. Λειτουργικά χαρακτηριστικά αυτόνομου νευρικού συστήματος (ΑΝΣ). Υποθάλαμος, έλεγχος ΑΝΣ και stress. Μεταιχμιακό νευρικό σύστημα και σύνδρομα. Αισθητήρια όργανα, αισθήσεις. Οφθαλμός, αρχές οπτικής, αμφιβληστροειδική λειτουργία, οπτικές οδοί και πεδία, χρωματική όραση, προσαρμογές οφθαλμού, διαθλαστικές ανωμαλίες. Ακοή, αρχές ηχο-ακουστικής φυσικής, λειτουργία κοχλία και οργάνου Corti, κεντρική ακουστική ολοκλήρωση. Ομιλία. Όσφρηση. Γεύση. Εισαγωγή στην φυσιολογία ενδοκρινικού συστήματος . Βιοχημεία και μηχανισμοί δράσης ορμονών , αρχές μοριακής , κυταρικής ενδοκρινολογίας. Υποθαλαμο-υποφυσιακό σύστημα και ΚΝΣ. Ορμόνες υπόφυσης, λειτουργίες, ρύθμιση έκκρισης. Μεταβολικές ορμόνες θυρεοειδή, παραγωγή, λειτουργίες, ρύθμιση έκκρισης. Μεταβολισμός ιωδίου. Υπερθυρεοειδισμός ,υποθυρεοειδισμός. Ορμόνες φλοιού επινεφριδίων, αλατοκορτικοειδή, γλυκοκορτικοειδή, λειτουργίες , ρύθμιση έκκρισης . ΄Αξονας υποθάλαμος-υπόφυση-επινεφρίδια. Ομοιοστασία γλυκόζης. Ινσουλίνη και μεταβολισμός υδατανθράκων, λιπών, πρωτεϊνών. Ρύθμιση ινσουλίνης, γλυκαγόνης, γλυκόζης αίματος. Παθοφυσιολογία σακχαρώδη διαβήτη. Ομοιοστασία ασβεστίου. Δράσεις παραθορμόνης, βιταμίνης D, καλσιτονίνης. Οστεοπόρωση. Δράσεις ανδρογόνων. Βασικός μεταβολισμός. Ρόλος λεπτίνης στην πρόσληψη τροφής. Εκτίμηση παχυσαρκίας και σύστασης του σώματος . Κατανομή λίπους σώματος.

Μορφή και εκβάσεις διδασκαλίας: Το μάθημα διδάσκεται μέσω διαλέξεων, στο σύνολο των φοιτητών και εργαστηριακών ασκήσεων , σε μικρότερες ομάδες φοιτητών. Οι φοιτητές ενθαρρύνονται στην εκπόνηση εργασιών, παρουσίαση θεμάτων και άσκηση μέσω προγραμμάτων προσομοίωσης σχετικών με τη θεματολογία του εξαμήνου. Η απαρτιωμένη γνώση της Φυσιολογίας Νευρικού/ Ενδοκρινικού συστήματος εξασφαλίζει την κατανόηση των μηχανισμών ενσωμάτωσης και επεξεργασίας πληροφοριών καθώς και ρύθμισης και ελέγχου όλων των λειτουργιών του ανθρωπίνου σώματος

Εξάμηνο εκπαίδευσης: 4°