Στόχοι του μαθήματος: Ο συνδυασμός των γνώσεων Αναλυτικής Χημείας, Βιοχημείας και Φυσιολογίας/Παθοφυσιολογίας στην κατανόηση των μεθόδων για τον προσδιορισμό βιολογικών δεικτών σε παθολογικές καταστάσεις και την αξιολόγηση της κλινικής τους αξίας στη πρόγνωση, διάγνωση και παρακολούθηση νοσολογικών οντοτήτων.

Περιεχόμενο: Βασικές αρχές μεθόδων ανάλυσης στην Κλινική Χημεία. Συλλογή βιολογικών δειγμάτων,–προαναλυτικοί παράγοντες και τιμές αναφοράς. Αξιολόγηση και έλεγχος ποιότητας εργαστηριακών αποτελεσμάτων. Ομοιοστασία Ύδατος και Ηλεκτρολύτες - Οξεοβασική ισορροπία. Εργαστηριακή αξιολόγηση νεφρικής και ηπατικής λειτουργίας. Πρωτεΐνες Πλάσματος. Κλινική Ενζυμολογία. Διαταραχές του μεταβολισμού των υδατανθράκων. Λιπίδια-λιποπρωτείνες (μεταβολισμός, διαταραχές και διαγνωστική προσέγγιση). Ενδοκρινικό σύστημα (διαταραχές και διαγνωστική προσέγγιση). Καρκινικοί δείκτες. Μοριακή διαγνωστική.

Διδασκαλία: Παραδόσεις από έδρας και φροντιστήρια στα οποία γίνεται διερεύνηση και συζήτηση κλινικών περιστατικών. Επισκέψεις στο Βιοχημικό (Κλινικής Χημείας) Εργαστήριο του Νοσοκομείου με στόχο την εξοικείωση των φοιτητών με τη δομή και λειτουργία του.

Μαθησιακά αποτελέσματα: Μετά το πέρας του μαθήματος της Κλινικής Χημείας, οι φοιτητές θα πρέπει:

• να έχουν αποκτήσει επαρκή γνώση και κατανόηση της κλινική αξίας των, ευρύτερα, χρησιμοποιούμενων βιοχημικών δεικτών αλλά και των περιορισμών στην εφαρμογή τους,
  • να είναι ικανοί να επιλέγουν τους σωστούς βιοδείκτες για τη διάγνωση και παρακολούθηση της θεραπευτικής αγωγής συγκεκριμένων ασθενών, και
  • να είναι ικανοί να ερμηνεύουν και να αξιολογούν σωστά τα αποτελέσματα των εργαστηριακών εξετάσεων.

Εξάμηνο εκπαίδευσης: 4°