Αντικείμενο του μαθήματος: Η μελέτη και μεταφορά γνώσεων βασικών αρχών ελέγχου του εσωτερικού περιβάλλοντος, μηχανισμών διακίνησης ουσιών βιολογικών μεμβρανών, λειτουργική μορφολογία νευρικού και μυϊκού κυττάρου, καθώς επίσης τους μηχανισμούς λειτουργίας του αιμοποιητικού συστήματος, πεπτικού συστήματος και διαταραχών αυτών.

Περιεχόμενο του μαθήματος Γενική κυτταρική Φυσιολογία:

Ομοιόσταση: έλεγχος εσωτερικού περιβάλλοντος, συγκεντρώσεις ηλεκτρολυτών υγρών διαμερισμάτων σώματος. Δομή μεμβράνης-,ιδιότητες λιπιδιακής διπλοστοιβάδας. Διακίνηση ουσιών μέσω της μεμβράνης - πόλωση κυτταρικής μεμβράνης, παθητική, πρωτογενής και δευτερογενής ενεργητική μεταφορά, επιθηλιακή μεταφορά. Δίαυλοι, αντλίες, Λειτουργική μορφολογία νευρικού κυττάρου, δυναμικό ηρεμίας, δυναμικό ενέργειας νευρικής ίνας-Δομή και λειτουργία γραμμωτών και λείων μυών, καρδιακός μυς-νευρώνας, νευρομυϊκή σύναψη. Φάρμακα νευρομυϊκής σύναψης-Φυσιολογία περιφερειακών νεύρων – νευροδιαβιβαστές.

Αιμοποιητικό σύστημα: Γενικές λειτουργίες αίματος- Ερυθρά-αιμοσφαίρια, αιματολογικοί δείκτες, Παράγοντες ερυθροποίησης- Μεταβολισμός Σιδήρου-σιδηροπενική αναιμίa, απλαστική αναιμία, μεγαλοβλαστική αναιμία Αιμόλυση- αιμολυτικές αναιμίες- λευκά αιμοσφαίριa-Φλεγμονή –Επίκτητη ανοσία, ανοσολογική απόκριση- Αλλεργίες- μεταγγίσεις- Ομάδες Αίματος-Ασυμβατότητα Rhesus- Αιμοπετάλια- Αιμόσταση- Ινωδόλυση, αιμορραγικές -θρομβοεμβολικές καταστάσεις, Αντιπηκτικά- Μυελός οστών- Δικτυοενδοθηλιακό σύστημα- Πλάσμα αίματος-πρωτεΐνες ορού-Οίδημα- Βιοσύνθεση και αποδόμηση αιμοσφαιρίνης-μεσογειακές αναιμίες. Κατάταξη Ικτέρων- Χολοχρωστικές.

Πεπτικό σύστημα: Γενικές αρχές λειτουργίας του πεπτικού συστήματος. Σπλαχνική κυκλοφορία. Οι μηχανισμοί ελέγχου (λείων μυών, νευρικός και ορμονικός έλεγχος). -Στόμα, φάρυγγας, οισοφάγος (μάσηση, κατάποση, έκκριση του σιέλου).

Στομάχι: ανατομικά λειτουργικά χαρακτηριστικά, Διεργασίες κινητικότητας, έκκρισης, Μηχανισμοί ρύθμισης, φράγμα γαστρικού βλεννογόνου. Διεργασίες έκκρισης στην εξωκρινή μοίρα παγκρέατος. Ήπαρ, χοληδόχος κύστη, διεργασίες έκκρισης του χοληφόρου συστήματος. Διεργασίες κινητικότητας, έκκρισης και απορρόφησης στο Λεπτό έντερο (δωδεκαδάκτυλο, νήστιδα, ειλεό). Διαδικασίες απορρόφησης, έκκρισης και κινητικότητα Παχέος εντέρου. Μεταβολισμός. Θερμορύθμιση.

Μορφή και εκβάσεις διδασκαλίας: Το μάθημα διδάσκεται σε συνδυασμό με τις εργαστηριακές ασκήσεις, που αφορούν το αιμοποιητικό και πεπτικό σύστημα, καθώς και ομαδικές παρουσιάσεις των φοιτητών σε θέματα αιμοποιητικού συστήματος. Στο τέλος του μαθήματος οι φοιτητές είναι ικανοί να αναγνωρίζουν, διαταραχές αιματολογικής εικόνας, λευκοκύτταρων, αιμόστασης, τύπους αναιμίας, ίκτερο και εμπέδωση των μηχανισμών λειτουργίας πεπτικού συστήματος και των διαταραχών τους.

Εξάμηνο εκπαίδευσης: 2°

Το μάθημα στο e-course