Υπό το συντονισμό της ΔΑΣΤΑ Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, το Γραφείο Πρακτικής Άσκησης υλοποιεί το Πρόγραμμα «Πρακτική Άσκηση Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πανεπιστημίου Ιωαννίνων», που συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο) και το ελληνικό δημόσιο μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανταγωνιστικότητα Επιχειρηματικότητα και Καινοτομία 2014-2020», ΕΣΠΑ 2014-2020.

Η Πρακτική Άσκηση είναι ενσωματωμένη στο προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών ως προαιρετικό κατ’ επιλογή μάθημα με 2 επιπλέον ECTS και έχει μεγάλη ανταπόκριση τόσο στους φοιτητές του Ιατρικού Τμήματος (με συμμετοχή τουλάχιστον 40 φοιτητών κάθε ακαδημαϊκό έτος τα τελευταία 5 έτη) όσο και σε δημόσιους φορείς υγείας.

Με τον τρόπο αυτό, αναδεικνύεται η σύνδεση του προπτυχιακού προγράμματος σπουδών με τις ανάγκες της κοινωνίας και τις πραγματικές συνθήκες εργασίας.

Ο κανονισμός Πρακτικής Άσκησης του Τμήματος φαίνεται εδώ.