Αντικείμενο του μαθήματος: Η κατανόηση των δομών και των λειτουργιών του κυττάρου σε μοριακό επίπεδο.

Περιεχόμενο του μαθήματος: Εισαγωγή στα κύτταρα. DNA και χρωμοσώματα. Εξέλιξη των γονιδίων και γονιδιωμάτων. Τεχνολογία του ανασυνδυασμένου DNA. Αντιγραφή, επιδιόρθωση, ανασυνδυασμός. Πώς διαβάζουν τα κύτταρα το γονιδίωμα. Τα χρωμοσώματα και η γονιδιακή ρύθμιση. Γενετικοί μετασχηματισμοί. Μοριακή βάση της κληρονομικότητας.

Μορφή και μέθοδοι διδασκαλίας: Το μάθημα διδάσκεται μέσω παραδόσεων και συμπληρώνεται με φροντιστηριακές ασκήσεις. Οι φοιτητές εξοικειώνονται με τη δομή και τη λειτουργία των ευκαρυωτικών (κυρίως) κυττάρων, για να κατανοήσουν τα επάλληλα επίπεδα οργάνωσης της ζώσας ύλης: από τα μόρια στα μακρομοριακά συγκροτήματα, τα οργανίδια, τα κύτταρα, τους ιστούς, τα όργανα και τους οργανισμούς. Οι ασκήσεις επικεντρώνονται σε σύχρονες τεχνολογίες που αποφούν την απεικόνιση ζωντανών κυττάρων και τη μελέτη της δυναμικής τους σε πραγματικό χρόνο.

Ώρες εκπαίδευσης: 127

Εξάμηνο εκπαίδευσης: 2°