Αντικείμενο του μαθήματος: Κλινική άσκηση των φοιτητών σε κλινικό επίπεδο επί φυσιολογικών και παθολογικών καταστάσεων στο γνωστικό αντικείμενο της Μαιευτικής και Γυναικολογίας στα διάφορα τμήματα και ιατρεία της Μαιευτικής και Γυναικολογικής Κλινικής.

Περιεχόμενο του μαθήματος: Οι φοιτητές ασκούνται σε κλινικό επίπεδο επί φυσιολογικών και παθολογικών καταστάσεων στο γνωστικό αντικείμενο της Μαιευτικής και Γυναικολογίας στα διάφορα τμήματα και ιατρεία της Κλινικής (Μαιευτικό Τμήμα, Τμήμα Λεχωϊδων, Αίθουσα Μαιευτηρίου, Τμήμα Εμβρυομητρικής Ιατρικής, Τμήμα Γυναικολογικής Ενδοκρινολογίας και Υποβοηθούμενης Αναπαραγωγής, Μονάδα Γενετικής, Εργαστήριο Υγείας της Γυναίκας, Γυναικολογικό Τμήμα, Τμήμα Γυναικολογικής Ογκολογίας, Τμήμα Γυναικολογικών Ενδοσκοπήσεων και τα Εξωτερικά Ιατρεία: Μαιευτικό, Γυναικολογικό, Παθολογίας και Χειρουργικής Μαστού, Κολποσκόπησης και Παθολογίας Τραχήλου, Γυναικολογικής Ενδοκρινολογίας, Υποβοηθούμενης Αναπαραγωγής, Εμμηνόπαυσης-Οστεοπόρωσης, Παιδικής και Εφηβικής Γυναικολογίας, Οικογενειακού Προγραμματισμού, Αυτόματων και καθ'έξιν εκτρώσεων, Πυελικού άλγους). Συμμετέχουν σε φυσιολογικούς τοκετούς και σε Μαιευτικές και Γυναικολογικές επεμβάσεις. Εφημερεύουν και συμμετέχουν στο κλινικό έργο της Μαιευτικής και Γυναικολογικής Κλινικής. Επίσης, συμμετέχουν στα ερευνητικά προγράμματα της Κλινικής και παρακολουθούν τις διαλέξεις και τα Μετεκπαιδευτικά μαθήματα της Κλινικής. Τέλος, παρουσιάζουν τα αποτελέσματα των μελετών στις οποίες συμμετέχουν στα μετεκπαιδευτικά μαθήματα της κλινικής και στα φοιτητικά και τα ιατρικά συνέδρια.

Μορφή και εκβάσεις διδασκαλίας: Το μάθημα διδάσκεται σε κλινικό επίπεδο. Οι φοιτητές εντάσσονται πλήρως στη λειτουργία της κλινικής (θάλαμοι ασθενών , εξωτερικά ιατρεία, χειρουργείο). Αντλούν θεωρητικές και πρακτικές γνώσεις εργαζόμενοι δίπλα στα μέλη ΔΕΠ και εκτελούν ιατρικές πράξεις. Το τελικό επίπεδο γνώσεων τους επιτρέπει τη διάγνωση και διαφορική διάγνωση αλλά και τη βασική αντιμετώπιση φυσιολογικών και παθολογικών καταστάσεων του γνωστικού αντικειμένου της Μαιευτικης και Γυναικολογίας.

Έτος εκπαίδευσης: 6°