Αντικείμενο της άσκησης: Η κλινική και θεωρητική εκπαίδευση των 6ετών φοιτητών με στόχο την επαρκή αντιμετώπιση ασθενών με χειρουργικές νόσους, την βελτίωση της επικοινωνίας με τους ασθενείς και την ανάπτυξη πνεύματος “υπευθυνότητας” απέναντι σ’ αυτούς.

Περιεχόμενο της άσκησης: Κλινική εκπαίδευση των 6ετών φοιτητών Ιατρικής πάνω σε ασθενείς με παθήσεις από όλο το φάσμα της Γενικής Χειρουργικής. Παράλληλα γίνονται διαλέξεις σχεδόν σε καθημερινή βάση, σε παθήσεις της γενικής Χειρουργικής.

Μορφή και εκβάσεις διδασκαλίας: Οι φοιτητές ασκούνται σε 4 ομάδες των 25-30 ατόμων περίπου. Διδάσκουν όλα τα μέλη ΔΕΠ της Χειρουργικής Κλινικής, συνεπικουρούμενα από όλο το υπόλοιπο επιστημονικό προσωπικό αυτής (ειδικευόμενοι και ειδικευμένοι ιατροί ΕΣΥ). Η εκπαίδευση κάθε ομάδας διαρκεί 11 εβδομάδες και αφορά σε όλες τις εργάσιμες ημέρες (08.00-14.00) και για τις ημέρες των εφημεριών από 16.00-22.00 (κάθε φοιτητής προσέρχεται σε 5-6 γενικές εφημερίες). Η κλινική άσκηση συνοδεύεται από ιατρικές διαλέξεις πάνω στις βασικές παθήσεις της Χειρουργικής. Σκοπός της άσκησης είναι η ενεργός συμμετοχή των φοιτητών στην αντιμετώπιση ασθενών με χειρουργικές νόσους. Οι φοιτητές, σε μικρότερες ομάδες, συμμετέχουν στην εξέταση ασθενών στα τακτικά, έκτακτα και ειδικά εξωτερικά ιατρεία της Κλινικής. Ακόμη συμμετέχουν στις εκπαιδευτικές εκδηλώσεις της Κλινικής (ανά εβδομάδα παρουσίαση ενδιαφερόντων περιστατικών της Κλινικής, βιβλιογραφική ενημέρωση, μετεκπαιδευτικά μαθήματα, ιατρικά συμβούλια). Τέλος παρακολουθούν ή συμμετέχουν ενεργά στις χειρουργικές επεμβάσεις στο Χειρουργείο. Οι φοιτητές εκπαιδεύονται στην ορθή λήψη του ιστορικού, την αντικειμενική εξέταση, την καθημερινή καταγραφή της πορείας νόσου και την συνεκτίμηση των ευρημάτων του ιστορικού και της αντικειμενικής εξέτασης με τα ευρήματα των παρακλινικών εξετάσεων, με σκοπό την δημιουργία επαρκούς διαφορικής διάγνωσης και την υποστήριξη της πιθανής διαγνώσεως. Επιπλέον οι ασκούμενοι εκπαιδεύονται στις βασικές πρακτικές της Χειρουργικής, που αφορούν: α) την αντιμετώπιση τραυμάτων (άσηπτος καθαρισμός και συρραφή τραυμάτων) β) την επιτέλεση απλών ιατρικών πράξεων (τοποθέτηση ενδοφλέβιου καθετήρα, αιμοληψίες, τοποθέτηση ρινογαστρικού καθετήρα και ουροκαθετήρα). Μετά το πέρας της άσκησης οι φοιτητές θα μπορούν να λαμβάνουν επαρκές ιατρικό ιστορικό, να κάνουν ολοκληρωμένη κλινική εξέταση και διαφορική διάγνωση. Θα είναι σε θέση να παρουσιάσουν τον ασθενή, να υποστηρίξουν την πιθανή διάγνωση και τον σχεδιασμό της αντιμετώπισης σε μεγάλο φάσμα παθήσεων της γενικής Χειρουργικής.

Έτος εκπαίδευσης: 6°