Αντικείμενο του μαθήματος: Η γνώση και η συστηματική μελέτη των Νοσοκομειακών Λοιμώξεων.

Περιεχόμενο μαθήματος: Γενικά περί Νοσοκομειακών Λοιμώξεων (Ν.Λ.): Ορισμός, Πηγές και τρόποι μετάδοσης της λοίμωξης, Παράγοντες κινδύνου. Επιδημιολογία και κόστος Ν.Λ. Νοσοκομειακές Λοιμώξεις με βάση την εντόπιση και Ν.Λ. σε ειδικές ομάδες. Ορθολογική χρήση των αντιβιοτικών. Πολυανθεκτικοί παθογόνοι μικροοργανισμοί. Ο ρόλος του Κλινικού Μικροβιολογικού Εργαστηρίου στον έλεγχο των Ν.Λ. Επιδημίες, διερεύνηση και εφαρμογή μέτρων ελέγχου. Εποπτεία και έλεγχος Ν.Λ. Καταγραφή των Ν.Λ. Αρχές πρόληψης και Υγιεινής. Αποικισμός των ασθενών από MDR. Έλεγχος μικροβιακού φορτίου του προσωπικού και του περιβάλλοντος του Νοσοκομείου.

Μορφή και εκβάσεις διδασκαλίας: Διδασκαλία σε διαλέξεις και εργαστηριακές ασκήσεις. Το τελικό επίπεδο γνώσης των φοιτητών τους δίνει τη δυνατότητα της αναγνώρισης και μελέτης των Ν.Λ., τους τρόπους επιτήρησης, καταγραφής, αντιμετώπισης και πρόληψης αυτών.

Παρέχεται από το 6o Εξάμηνο Σπουδών