Αντικείμενο του Μαθήματος: Στόχος του μαθήματος είναι η συστηματική παρουσίαση των βασικών αρχών και ειδικών θεμάτων της γυναικολογικής ογκολογίας.

Περιεχόμενο του μαθήματος: Ενδοεπιθηλιακές νεοπλασίες και καρκίνος του αιδοίου & του κόλπου. Κυτταρολογική εξέταση κολπικών και τραχηλικών επιχρισμάτων: μοριακοί δείκτες. Ενδοεπιθηλιακές νεοπλασίες (CIN) και διηθητικός καρκίνος του τραχήλου της μήτρας. Εμβόλια κατά του HPV. Καλοήθεις και κακοήθεις νεοπλασίες του σώματος της μήτρας: Συντηρητική αντιμετώπιση. Διατήρηση της γονιμότητας στον γυναικολογικό καρκίνο. Ο λεμφαδένας φρουρός στη γυναικολογική ογκολογία. Καλοήθεις και οριακής κακοήθειας όγκοι ωοθηκών. Καρκίνος των ωοθηκών: Μοριακή βάση. Παθολογία του μαστού-χειρουργική αντιμετώπιση: ο ρόλος της ογκοπλαστικής χειρουργικής και του λεμφαδενικού καθαρισμού.

Μορφή και εκβάσεις διδασκαλίας: Το μάθημα περιλαμβάνει διαλέξεις και προβολές video. Στο τέλος του μαθήματος οι φοιτητές θα πρέπει να είναι σε θέση να εκτιμούν αδρώς την κατάσταση ενός γυναικολογικού ογκολογικού ασθενούς και να μπορούν να οριοθετηθούν σε μια επέμβαση γυναικολογικής ογκολογίας. Η αξιολόγηση των φοιτητών θα περιλαμβάνει εκπόνηση ανασκόπησης πάνω σε καθημερινά θέματα Γυναικολογικής Ογκολογίας.

Εξάμηνο εκπαίδευσης: 10ο