Αντικείμενο του μαθήματος: Η μελέτη και η απόκτηση γνώσεων και δεξιοτήτων στη διάγνωση και θεραπεία του συνόλου των αγγειακών παθήσεων, πλην εκείνων της καρδίας και του εγκεφάλου.

Περιεχόμενο του Μαθήματος: Ανατομία του αγγειακού συστήματος. Ιστορικό και αντικειμενική εξέταση. Διαγνωστική προσπέλαση αγγειοπαθειών. Προεγχειρητική εκτίμηση, διεγχειρητική – μετεγχειρητική φροντίδα. Ανευρύσματα αορτής – περιφερικών αρτηριών. Νόσος των καρωτίδων. Οξεία αρτηριακή απόφραξη. Αγγειονεφρική νόσος. Αγγειακή προσπέλαση. Σπλαχνική ισχαιμία. Αγγειακό τραύμα. Περιφερική αρτηριακή νόσος. Διαβητικό πόδι. Ακρωτηριασμοί. Φλεβική θρομβοεμβολική νόσος. Αντιπηκτική αγωγή. Χρόνια φλεβική ανεπάρκεια. Λεμφοίδημα. Περιεγχειρητική διαχείριση της αντιθρομβωτικής αγωγής.

Μορφή και εκβάσεις διδασκαλίας: Το μάθημα διδάσκεται σε μικρή ομάδα φοιτητών μέχρι 20 άτομα. Δίνεται βαρύτητα στην δυνατότητα απόκτησης πρακτικών γνώσεων και δεξιοτήτων, ενώ δίνεται επίσης η δυνατότητα στους διδασκομένους να παρουσιάσουν ενδιαφέρουσες περιπτώσεις ασθενών. Οι εκβάσεις του μαθήματος και το εργαλείο αυτό-αξιολόγησης του φοιτητή περιλαμβάνονται στον Οδηγό Μελέτης του μαθήματος.

Εξάμηνο εκπαίδευσης: 9ο