Αντικείμενο: Η εξοικείωση των φοιτητών με τις βασικές έννοιες της Βιοπληροφορικής και τις εφαρμογές της στη σύγχρονη Βιοϊατρική

Περιεχόμενο:

• Εισαγωγή στη Βιοπληροφορική: Βασικές έννοιες/εφαρμογές.
  • Γονιδιωματική και Λειτουργική Γονιδιωματική: Εξέλιξη γονιδιώματος-Φυλογενετική ανάλυση-Τεχνολογία Μικροσυστοιχιών και αξιοποίησή της στη διάγνωση, την πρόγνωση και τη θεραπεία.
  • Βάσεις δεδομένων: Δομή και πρόσβαση. Βάσεις βιβλιογραφικών δεδομένων ιατρικού ενδιαφέροντος-ανθρώπινων γονιδίων και γενετικών διαταραχών- γονιδιωματικών χαρτών-δεδομένων μικροσυστοιχιών- πρωτεϊνικών αλληλουχιών, δομών και αλληλεπιδράσεων.
  • Υπολογιστικά εργαλεία: Αναζήτηση, επιλογή, οπτικοποίηση και την ανάλυση πληροφοριών. Στοιχίσεις αλληλουχιών, ποσοτικοποιήσεις μεταγραφικών δεδομένων. Πρόβλεψη δομής, τοπολογίας και λειτουργίας βιομορίων-κατασκευή μοριακών προτύπων.

Μορφή και εκβάσεις της διδασκαλίας: Περιλαμβάνει διαλέξεις, πρακτικές ασκήσεις σε υπολογιστές και εξατομικευμένες εργασίες. Οι φοιτητές αναμένεται να μάθουν πώς να αναζητούν στοχευμένα πληροφορίες στις βάσεις δεδομένων για θέματα βιοϊατρικού ενδιαφέροντος, να ελέγχουν, να αξιολογούν, να διαχειρίζονται αποτελεσματικά και να αναλύουν τις πληροφορίες αυτές και να προβαίνουν σε θεωρητικές προβλέψεις με πιθανές πρακτικές εφαρμογές σε θέματα, όπως ο ορθολογικός σχεδιασμός φαρμάκων ή η μοριακή διαγνωστική.

Ώρες εκπαίδευσης για κάθε φοιτητή : 26

Εξάμηνο Σπουδών: 3ο