Αντικείμενο του μαθήματος: Η διδασκαλία των γνωστικών αντικειμένων της Αγγειοχειρουργικής, Θωρακοκαρδιοχειρουργικής, Νευροχειρουργικής και Πλαστικής Χειρουργικής, με έμφαση στη διάγνωση και θεραπεία των παθήσεων που εμπίπτουν στα αντικείμενα αυτά.

Περιεχόμενο του μαθήματος: Θα περιλαμβάνει τις παρακάτω βασικές γνώσεις ανά γνωστικό αντικείμενο:

• Αγγειοχειρουργική: Ανευρύσματα αορτής - περιφερικών αρτηριών. Οξέα αορτικά σύνδρομα. Νόσος των καρωτίδων αρτηριών. Οξεία αρτηριακή απόφραξη. Περιφερική αρτηριακή νόσος. Διαβητικό πόδι – ακρωτηριασμοί. Φλεβική θρομβοεμβολική νόσος. Αντιπηκτική αγωγή. Χρόνια φλεβική ανεπάρκεια - κιρσοί
  • Θωρακοκαρδιοχειρουργική: Το τραύμα του θώρακα. Η μετεγχειρητική αγωγή και οι μετεγχειρητικές επιπλοκές του θωρακοχειρουργικού ασθενούς. Η χειρουργική της στεφανιαίας νόσου. Η μετεγχειρητική αγωγή του καρδιοχειρουργικού ασθενούς
  • Νευροχειρουργική: Κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις- κακώσεις σπονδυλικής στήλης και νωτιαίουμυελού. Ογκοι κεντρικού νευρικού συστήματος (εγκεφάλου –νωτιαίου μυελού). Εκφυλιστικές νόσοι σπονδυλικής στήλης. Αγγειακά εγκεφαλικά επεισόδια. Υδροκέφαλος
  • Πλαστική Χειρουργική: Βασικές αρχές πλαστικής χειρουργικής. Καρκίνοι δέρματος. Μελάνωμα. Κρημνοί. Μοσχεύματα. Αποκατάσταση μαστού μετά μαστεκτομή. Αισθητική πλαστική χειρουργική. Εγκαυματική νόσος.

Μορφή και εκβάσεις διδασκαλίας: Το μάθημα περιλαμβάνει θεωρητική διδασκαλία των γνωστικών αντικειμένων και κλινική άσκηση των φοιτητών από τα μέλη Δ.Ε.Π. των αντίστοιχων Κλινικών σε συνεργασία και με τη Χειρουργική Κλινική.

Η κλινική άσκηση, που αφορά σε μικρές ομάδες φοιτητών, στοχεύει στη πλήρη ένταξη των φοιτητών στην λειτουργία των κλινικών (Θάλαμοι ασθενών, Εξωτερικά ιατρεία, Τμήμα εκτάκτων περιστατικών, Χειρουργείο). Μέσω της πρακτικής άσκησης θα δίδεται η δυνατότητα εξοικείωσης στην κλινική πράξη και πραγματοποίησης ιατρικών πράξεων.

Το τελικό επίπεδο γνώσεών θα παρέχει τη δυνατότητα διάγνωσης, διαφορικής διάγνωσης και βασικής αντιμετώπισης ασθενών που εμπίπτουν στα διδασκόμενα γνωστικά αντικείμενα.

Εξάμηνο εκπαίδευσης: 7°+8° (rotation)