Αντικείμενο του μαθήματος: Η εισαγωγή στις έννοιες της Φαρμακοκινητικής, της Φαρμακοδυναμκής, της Συνταγογραφίας, καθώς και η φαρμακολογική παρέμβαση στο Αυτόνομο Νευρικό Σύστημα, στο Κεντρικό Νευρικό Σύστημα και στην αντιμετώπιση του πόνου.

Περιεχόμενο του Μαθήματος: Γενικώς, η Ιατρική Φαρμακολογία αποτελεί βασικό μάθημα για τον φοιτητή της Ιατρικής, που συνδέεται με όλα τα προηγηθέντα βασικά μαθήματα (κυρίως με τη Φυσιολογία, τη Βιολογική Χημεία και τη Βιολογία). Ειδικότερα, στα πλαίσια του μαθήματος Ιατρική Φαρμακολογία Ι, αναπτύσσονται με λεπτομέρειες οι μηχανισμοί δράσης των φαρμάκων, οι ιδιότητές τους και οι εφαρμογές τους στην Ιατρική. Δηλαδή γίνεται μία εισαγωγή του φοιτητή στις γνώσεις εκείνες που θα τον βοηθήσουν να κατανοήσει την κλινική χρήση των φαρμάκων, με σαφείς αναφορές σε μαθήματα που έχει ήδη διδαχθεί σε προηγούμενα εξάμηνα, αλλά και σε μαθήματα που πρόκειται να διδαχθεί αργότερα, όπως είναι η Νοσολογία, η Εσωτερική Παθολογία και η Θεραπευτική.

Για την Ιατρική Φαρμακολογία Ι απαιτούνται συνολικά 52 ώρες διδασκαλίας, οι οποίες κατανέμονται ως εξής:

• Γενικές αρχές Φαρμακολογίας (Φαρμακοκινητική, Φαρμακοδυναμική, Μηχανισμοί δράσης των φαρμάκων, Μηχανισμοί τοξικότητας των φαρμάκων, 16 ώρες)
  • Φάρμακα που επηρεάζουν το Αυτόνομο Νευρικό Σύστημα και τις Λείες μυϊκές ίνες (18 ώρες)
  • Φάρμακα που επηρεάζουν το Κεντρικό Νευρικό Σύστημα (Ηρεμιστικά, Υπνωτικά, Αντιεπιληπτικά, Αντιψυχωτικά, Γενικά και Τοπικά Αναισθητικά, Εξαρτησιογόνες Ουσίες, Φάρμακα κατάχρησης, 12 ώρες)
  • Φάρμακα που επηρεάζουν τις Ιστικές ορμόνες και τους μηχανισμούς του πόνου (Κοινά Αναλγητικά, Ναρκωτικά Αναλγητικά, Αντιρρευματικά (6 ώρες).

Μορφή και εκβάσεις διδασκαλίας: Το μάθημα διδάσκεται σε συνδυασμό με εργαστηριακές ασκήσεις και φροντιστηριακά μαθήματα σε μικρές ομάδες φοιτητών. Στόχος είναι η η επανάληψη και η συστηματοποίηση των θεωρητικών γνώσεων που έχουν ήδη ακούσει οι φοιτητές κατά τη διάρκεια των διαλέξεων. Επειδή πρόκειται για μάθημα που από τη φύση του προβάλλει αυξημένες απαιτήσεις, η ενεργός συμμετοχή των φοιτητών στην εκπαιδευτική διαδικασία κατά τη διάρκεια ολόκληρου του εξαμήνου έχει αποδειχθεί απαραίτητη για την σταδιακή και αποτελεσματική εκμάθηση της ύλης.

Η παρουσία των φοιτητών στις παραδόσεις και η υποβολή ερωτήσεων ενθαρρύνονται από τα μέλη ΔΕΠ του Εργαστηρίου και λαμβάνονται υπόψη κατά την τελική αξιολόγησή τους. Οι φοιτητές κατανοούν τους μηχανισμούς δράσης των φαρμάκων και αποκτούν σημαντικές γνώσεις, όσον αφορά την ορθή χρήση τους στην κλινική πράξη, έτσι ώστε να αποφεύγονται περιττές και επικίνδυνες παρενέργειες.

Εξάμηνο εκπαίδευσης: 5°

Το μάθημα στο e-course