favicon1

HelMSIC | Ενημέρωση Φοιτητών για Εξετάσεις Ανταλλαγών

helmsic

Οι Εξετάσεις Ανταλλαγών 2024 είναι γεγονός!

Πάνω από 200 φοιτητές Ιατρικής θα έχουν για μία ακόμη χρονιά τη δυνατότητα να διεκδικήσουν ένα συμβόλαιο Ερευνητικής ή Κλινικής Ανταλλαγής, συμμετέχοντας στις διά ζώσης εξετάσεις που θα πραγματοποιηθούν στις 2 Νοεμβρίου σε αμφιθέατρα της σχολής μας.

Το πρόγραμμα των Ανταλλαγών απευθύνεται σε όλους τους φοιτητές Ιατρικής. Συγκεκριμένα, φοιτητές Ιατρικής όλων των ετών μπορούν να διεκδικήσουν ένα συμβόλαιο Ερευνητικής Ανταλλαγής, ενώ φοιτητές Ιατρικής από το 3ο έτος και άνω, μπορούν να λάβουν ένα συμβόλαιο Κλινικής Ανταλλαγής. Λαμβάνοντας ένα συμβόλαιο Ερευνητικής Ανταλλαγής, έχεις τη δυνατότητα να αποκτήσεις ερευνητικές δεξιότητες και εμπειρία σε ένα ερευνητικό πεδίο, σε Πανεπιστήμια του εξωτερικού. Ένα συμβόλαιο Κλινικής Ανταλλαγής, θα σου χαρίσει γνώσεις Παγκόσμιας Υγείας, Συστημάτων Υγείας αλλά και πρακτική εξάσκηση πάνω σε μια ειδικότητα της επιλογής σου.

Σε κάθε περίπτωση η αλληλεπίδραση με φοιτητές από όλο τον κόσμο αλλά και η ύπαρξη σε ένα πολυπολιτισμικό περιβάλλον εργασίας για ένα μήνα σκοπεύει να δώσει το ερέθισμα για την διαπολιτισμική κατανόηση, την εξοικείωση με άλλες κουλτούρες και τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά κάθε λαού συμπεριλαμβανομένου της αντίληψης για την υγεία και του τρόπου εκπαίδευσης των νέων γιατρών.

Το πρώτο βήμα για την πραγματοποίηση μιας ανταλλαγής είναι η συμμετοχή στις Εξετάσεις Ανταλλαγών που αφορούν εξέταση στην χρήση της αγγλικής γλώσσας και μερικές ερωτήσεις ιατρικής ορολογίας στα αγγλικά. Με βάση την βαθμολογία του test και ορισμένους άλλους παράγοντες που θα τους βρεις εδώ, όπως το έτος φοίτησης και η ενεργός εμπλοκή στο πρόγραμμα των ανταλλαγών καθορίζεται ένα τελικό score. Το τελικό αυτό score χρησιμοποιείται για την κατανομή των συμβολαίων στους συμμετέχοντες σε δεύτερη φάση.

Το πρόγραμμα των ανταλλαγών συνολικά είναι διμερούς χαρακτήρα που σημαίνει ότι ενώ φοιτητές από την Ελλάδα πραγματοποιούν την ανταλλαγή τους στο εξωτερικό δεχόμαστε παράλληλα φοιτητές από άλλες χώρες του κόσμου που θα πραγματοποιήσουν την ανταλλαγή τους στις Ιατρικές σχολές της Ελλάδας. Έτσι πέραν του να πραγματοποιήσεις ο/η ίδιος/ίδια μια ανταλλαγή μπορείς να εμπλακείς στην υποδοχή των ξένων φοιτητών μέσα από τους ρόλους του Contact Person & Host. Μέσα από αυτούς θα έχεις την ευκαιρία να αλληλεπιδράσεις και να γνωρίσεις τα οφέλη της διεθνούς κινητικότητας ενώ παράλληλα θα κερδίσεις πόντους για την επόμενη ανταλλαγή σου!

Μάθε περισσότερα για τις Εξετάσεις:

Δηλώσου στο παρακάτω link έως τις 25/10:

Το μεγαλύτερο πρόγραμμα κινητικότητας φοιτητών Ιατρικής, μόλις ξεκινά!

Μοιράσου το: