favicon1

footer bg 1 jpg

ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ
ΤΟΥ ΤΕΤΑΡΤΟΥ (4 ΟΥ ) ΚΑΙ ΠΕΜΠΤΟΥ (5 ΟΥ ) ΕΤΟΥΣ

Στο πλαίσιο της κλινικής εκπαίδευσης των φοιτητών Ιατρικής στην Κοινοτική Ψυχιατρική και επειδή ο τυπικός χρόνος της κλινικής άσκησης του πέμπτου έτους είναι περιορισμένος, το Κέντρο Ψυχικής Υγείας (Κ.Ψ.Υ.) θα δέχεται φοιτητές του 4ου και 5ου έτους οι οποίοι θα επιθυμούσαν εθελοντικά να αποκτήσουν περισσότερη κλινική εμπειρία σε θέματα Κοινοτικής Ψυχιατρικής.
Η συμπληρωματική αυτή άσκηση θα παρέχεται σε τέσσερις (4) φοιτητές Ιατρικής κάθε φορά για χρονικό διάστημα ενός μηνός. Η άσκηση θα περιλαμβάνει συμμετοχή σε όλες τις ομαδικές δραστηριότητες του Κέντρου Ψυχικής Υγείας και της Μονάδας Έγκαιρης Παρέμβασης στην Ψύχωση (ομαδικές συναντήσεις, ομαδικές εποπτείες και επίβλεψη, εκπαιδευτικά κλπ.) και (περιορισμένη) συμμετοχή στην κλινική εργασία με ασθενείς, όπου το πλαίσιο και το πρωτόκολλο το επιτρέπει.
Ιδανικά, η συμμετοχή στο συμπληρωματικό και εθελοντικό αυτό πρόγραμμα κλινικής άσκησης θα ήταν ωφέλιμο να συμπεριλαμβάνει όλη τη λειτουργία του Κέντρου Ψυχικής Υγείας, δηλαδή καθημερινά 8.30 – 14.30 και κάθε Δευτέρα και Πέμπτη 8.30-19.00. Καθώς όμως το πρόγραμμα εκπαίδευσης των φοιτητών είναι πυκνό και απαιτητικό, θα υπάρχει μια σχετική ευελιξία και οι ημέρες και οι ώρες συμμετοχής θα ρυθμίζονται σε συνεννόηση με τον υπεύθυνο της κλινικής αυτής άσκησης. Κρίνεται όμως απαραίτητη η συμμετοχή των φοιτητών τουλάχιστον στην εποπτεία-επίβλεψη της Τετάρτης (9.00-13.00) και στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Κέντρου (κάθε δεύτερη Παρασκευή 12.30-15.30) και επιθυμητή στις δυο ομαδικές συναντήσεις του Κέντρου (Τρίτη και Πέμπτη 12.00-13.00). Είναι αντιληπτό πως το πρόγραμμα αυτό συμπίπτει με μια σειρά υποχρεώσεών σας στα αντίστοιχα έτη. Εάν όμως υπάρχει το ανάλογο ενδιαφέρον, το πρόγραμμα της άσκησής στο Κέντρο θα μπορούσε να τροποποιηθεί με βάση τις υποχρεώσεις σας.
Οι ενδιαφερόμενοι φοιτητές μπορούν να δηλώνουν συμμετοχή στον παρακάτω σύνδεσμο, ενώ θα τηρείται σειρά προτεραιότητας και θα ειδοποιούνται με e-mail σχετικά με τον χρόνο έναρξης και το πλαίσιο της άσκησης όπως θα διαμορφώνεται για τον καθένα:

Ιωάννινα 22 Ιουλίου 2024
Ο υπεύθυνος της κλινικής άσκησης στο Κ.Ψ.Υ.
Θωμάς Υφαντής
Καθηγητής