Αντικείμενο μαθήματος: Διάγνωση και αντιμετώπιση των παθολογικών καταστάσεων που αφορούν το οστικό υπόβαθρο και τα μαλακά μόρια του προσώπου, της στοματικής κοιλότητας και των γνάθων, αλλά και των γειτονικών οργάνων π.χ. σιελογόνων αδένων κ.ά., καθώς και τυχόν επεκτάσεις τους σε κεφαλή και τράχηλο.

Το περιεχόμενο του μαθήματος περιλαμβάνει τα κεφάλαια:

• Στοιχεία Χειρουργικής Ανατομικής και Βασικής Χειρουργικής της Γναθοπροσωπικής Χώρας.
  • Τοπική Αναισθησία.
  • Φλεγμονώδεις ΝόσοιΣτοματο – Γναθο – Τραχηλοπροσωπικής Χώρας.
  • Λοιμώξεις-Κύστεις Γναθοπροσωπικής χώρας.
  • Νοσήματα Κροταφογναθικής Άρθρωσης.
  • Νοσήματα του Ιγμορείου Άντρου.
  • Τραύμα Προσώπου – Γενική προσέγγιση.
  • Κατάγματα Σπλαχνικού Κρανίου – Προσώπου.
  • Δυσμορφίες Προσώπου.
  • Ορθογναθική Χειρουργική.
  • Διατατική Οστεογένεση.
  • Σχιστίες.
  • Εμφυτευματολογία.
  • Καλοήθη Νεοπλάσματα της Στοματογναθοπροσωπικής Χώρας. Διάγνωση-Θεραπεία.
  • Κακοήθη Νεοπλάσματα της Στοματογναθοπροσωπικής Χώρας. Διάγνωση-Θεραπεία.

Μορφή και εκβάσεις διδασκαλίας: Οι φοιτητές μετά το τέλος του μαθήματος, κάνουν επίσκεψη, υπό την καθοδήγησή μου, στους ασθενείς που νοσηλεύονται στο ΠΓΝΙ, οι οποίοι είτε έχουν, είτε πρόκειται να χειρουργηθούν, όπου και γίνεται η σχετική συζήτηση και εξέταση. Το διδακτικό πρόγραμμα περιλαμβάνει και μάθημα πρακτικής εξάσκησης που αφορά στην προετοιμασία συμμετοχής σε Χειρουργείο. Οι φοιτητές χωρίζονται σε ομάδες των τριών, εκ των οποίων ένας συμμετέχει σε προγραμματισμένα χειρουργεία με ασθενείς με Γναθοπροσωπικά νοσήματα υπό γενική αναισθησία στο ΠΓΝΙ.
Προαιρετικά, οι φοιτητές κατά το εξάμηνο διδασκαλίας της Γναθοπροσωπικής, χωρίζονται σε ομάδες των έξι και συμμετέχουν, υπό την καθοδήγησή μου, σε Γενικές εφημερίες του ΠΓΝΙ, όπου ασχολούνται με διάφορα θέματα της Ιατρικής στα ΤΕΠ, και ειδικά σε περιστατικά Γναθοπροσωπικής. Ταυτόχρονα, με αργά αλλά σταθερά βήματα προχωράμε σε συνεργασία με άλλες Πανεπιστημιακές έδρες της Σχολής μας στην οργάνωση Ερευνητικού Εργαστηρίου, με αντικείμενο τη Γναθοπροσωπική Ογκολογία.

Εξάμηνο Σπουδών: 10ο