Παθολογικός

Αντικείμενο του μαθήματος: Οι βασικές αρχές της επεμβατικής καρδιολογίας, που αποτελεί στη σύγχρονη ιατρική ένα πολύ σημαντικό κομμάτι της καρδιολογίας.

Περιεχόμενο Μαθήματος:

α. Θεωρητικό επίπεδο: Βασικές αρχές αντιμετώπισης (επεμβατικής και συντηρητικής) όλων των μορφών της στεφανιαίας νόσου (οξύ στεφανιαίο σύνδρομο με και χωρίς ανάσπαση του ST, ασταθής στηθάγχη, σταθερή στεφανιαία νόσος) σύμφωνα με τις σύγχρονες κατευθυντήριες οδηγίες των καρδιολογικών επιστημονικών εταιριών. Ενδείξεις και χρησιμότητα των επεμβατικών πράξεων και των φαρμάκων που χορηγούνται στους ασθενείς αυτούς (ιδιαίτερα σε συνδυασμό με τις επεμβατικές πράξεις) καθώς και τα προβλήματα και επιπλοκές που παρουσιάζονται από τη χρήση τους. Θέματα που αφορούν κατηγορίες ασθενών με ιδιαίτερα προβλήματα όπως οι ασθενείς με χρόνια νεφρική ανεπάρκεια, με καρδιογενή καταπληξία, κολπική μαρμαρυγή κ.λ.π. Ενδείξεις, επιπλοκές, προβλήματα που αφορούν τους διάφορους τύπους των στεφανιαίων ενδο-αγγειακών προθέσεων (stents - επικαλυμμένα ή μη με φάρμακο) που χρησιμοποιούνται στην αγγειοπλαστική των στεφανιαίων αρτηριών. Λειτουργία και ρόλος της ενδοαορτικής αντλίας στην καρδιογενή καταπληξία. Θέματα σχετικά με τη χρήση ενδοστεφανιαίου υπερήχου (ενδείξεις, αρχές λειτουργίας, εφαρμογές στην κλινική πράξη, ερευνητική χρήση). Διάφορες μέθοδοι μη επεμβατικής ανίχνευσης ισχαιμίας μυοκαρδίου που χρησιμοποιούνται για τη σταδιοποίηση του κινδύνου της στεφανιαίας νόσου και την απόφαση για επαναγγείωση. Διάγνωση και αντιμετώπιση ασθενών με περιφερική αγγειοπάθεια (κάτω άκρων, καρωτίδων, νεφρικών αρτηριών, ανεύρυσμα θωρακικής / κοιλιακής αορτής). Διάγνωση και αντιμετώπιση ασθενών με δομική καρδιοπάθεια (συγγενείς καρδιοπάθειες). Επεμβατική αντιμετώπιση ασθενών με στένωση αορτής, ανεπάρκεια μιτροειδούς και κολπική μαρμαρυγή.

β. Πρακτικό επίπεδο: Βασικές αρχές επεμβατικής καρδιολογίας. Παρακέντηση με τη μέθοδο Seldinger. Στεφανιογραφία (τεχνική, λήψεις, ερμηνεία). Κοιλιογραφία και μέτρηση πιέσεων. Σύγκλειση αρτηριακού τραύματος. Αγγειοπλαστική στεφανιαίων (και κάτω άκρων). Επίδειξη υλικών (μπαλόνια, stents, IABP).

Μορφή και εκβάσεις διδασκαλίας: Η διδασκαλία γίνεται με τη μορφή διαλέξεων σε αλληλεπίδραση με τους φοιτητές που παρακολουθούν και με τη χρήση παραδειγμάτων από την κλινική πράξη (videos από το Αιμοδυναμικό Εργαστήριο, περιστατικά ασθενών). Με την «Επεμβατική Καρδιολογία» δίνεται η ευκαιρία στους φοιτητές να γνωρίσουν περισσότερα σε σχέση με την καθημερινή πρακτική της ειδικότητας της καρδιολογίας και την πιθανή επιλογή της σαν ειδικότητα γι' αυτούς στο μέλλον.

Εξάμηνο εκπαίδευσης: 9ο