Χειρουργικός

Παρουσίαση: Η Μικροχειρουργική αποτελεί έναν γενικό όρο για μια χειρουργική τεχνική που επιτελείται με χειρουργικό μικροσκόπιο, μικροεργαλεία, μικροράμματα (3Μ) και επιτρέπει την διενέργεια ιδιαίτερα λεπτών επεμβάσεων όπως την αναστόμωση μικρών αγγείων (διαμέτρου κάτω των 3mm) και συρραφή νεύρων. Αυτού του είδους οι τεχνικές έχουν κάνει δυνατή τη μεταφορά ελεύθερων αγγειούμενων κρημνών από μια περιοχή του σώματος για κάλυψη ελλειμμάτων σε άλλη περιοχή, όπως και την επανασυγκόλληση ακρωτηριασθέντων τμημάτων π.χ. χεριού, δακτύλων κλπ. Η Μικροχειρουργική σαν τεχνική έχει εφαρμογή πέρα από την Ορθοπαιδική και την Πλαστική Χειρουργική, στην Γυναικολογία, στην Νευροχειρουργική, στην Ουρολογία, στην Χειρουργική της κεφαλής και του τραχήλου, και στην Παιδοχειρουργική.

Αντικείμενο του μαθήματος: Οι φοιτητές με τη βοήθεια εξειδικευμένων Μικροχειρουργών εξοικειώνονται στο μικροσκόπιο, στα μικροράμματα και τα μικροεργαλεία. Πέρα από το θεωρητικό μέρος του μαθήματος υπάρχει και πρακτική άσκηση κατά την οποία οι φοιτητές τοποθετούν ράμματα και κάνουν κόμπους κάτω από το χειρουργικό μικροσκόπιο σε μικροχειρουργικά μοντέλα, όπως σωληνίσκοι σιλικόνης και τμήματα χειρουργικών γαντιών (practice card). Από την εμπειρία μας, πραγματικά οι φοιτητές έχουν ενδιαφέρον για το μάθημα της Μικροχειρουργικής και είναι ιδιαίτερα ενθουσιώδεις για το πρακτικό τμήμα αυτής.

Περιεχόμενο του μαθήματος: Το αντικείμενο της Μικροχειρουργικής. Ιστορία της Μικροχειρουργικής. Πειραματικό χειρουργείο. Μικροσκόπιο, μικροράμματα και μικροεργαλεία. Πως γινεται κανεις Μικροχειρουργός. Επανασυγκολλήσεις μετά από ακρωτηριασμό χεριού και δακτύλων. Ενδείξεις και αντενδείξεις. Απόφαση για επανασυγκόλληση. Τεχνικές επανασυγκόλλησης. Μικροαγγειακά μοσχεύματα. Μικροχειρουργικές τεχνικές για κακώσεις βραχιονίου πλέγματος και περιφερικά νεύρα. Αποκατάσταση νεύρων με νευρικά μοσχεύματα. Εφαρμογές της Μικροχειρουργικής στο Ορθοπαιδικό τραύμα και την αποκατάσταση. Ελεύθεροι και έμμισχοι αγγειούμενοι κρημνοί. Μεταφορά ελεύθερων κρημνών για αποκατάσταση ιστικών ελλειμμάτων στα άκρα. Αγγειούμενα οστικά μοσχεύματα για γεφύρωση μεγάλων οστικών κενών. Αντιμετώπιση πολύπλοκων-υψηλής ενέργειας τραυματισμών. Αποκατάσταση μετά από ογκολογικές εξαιρέσεις. Εφαρμογή της μικροχειρουργικής σε συγγενείς ανωμαλίες. Έρευνα στη Μικροχειρουργική. Προοπτικές και μέλλον της Μικροχειρουργικής.

Μορφή και βάσεις της διδασκαλίας: Το μάθημα πέρα από τη διδασκαλία και τις επιστημονικές διαλέξεις όπως προαναφέρθηκε έχει και ένα πρακτικό τμήμα για τους φοιτητές που είναι η εξάσκηση στην εφαρμογή ραμμάτων ιδιαίτερα λεπτών της τάξης 8-0, 9-0 και η διενέργεια κόμπων κάτω από το χειρουργικό μικροσκόπιο σε μη ζώντα μικροχειρουργικά μοντέλα εξάσκησης. Κάθε φοιτητής στο τέλος του μαθήματος αναλαμβάνει μια εργασία σε κάποιο πεδίο Μικροχειρουργικής εφαρμογής και η οποία αποτελεί και μια μορφή αξιολόγησης του μαθήματος.

Εξάμηνο εκπαίδευσης: 8ο