Χειρουργικός

Αντικείμενο του μαθήματος: Η μελέτη και μεταφορά γνώσεων σχετικά με την ανοσολογία, την ανοσοκαταστολή και τις βασικές αρχές που διέπουν τις μεταμοσχεύσεις συμπαγών οργάνων με έμφαση στις μεταμοσχεύσεις νεφρού, ήπατος, παγκρέατος, λεπτού εντέρου, καρδιάς και πνευμόνων.

Περιεχόμενο του Μαθήματος: Ιστορία των μεταμοσχεύσεων. Βασικές αρχές ανοσολογίας στην μεταμόσχευση συμπαγών οργάνων. Βασικές αρχές ανοσοκαταστολής. Μέθοδοι συντήρησης μοσχευμάτων. Παθοφυσιολογία του συνδρόμου ισχαιμίας-επαναιμάτωσης και κλινικές εφαρμογές. Απόρριψη μοσχεύματος. Μεταμόσχευση νεφρού: αίτια νεφρικής ανεπάρκειας τελικού σταδίου, ανοσολογική αντίδραση, πηγές νεφρικών μοσχευμάτων, επιλογή λήπτη, τεχνική χειρουργικών επεμβάσεων, μετεγχειρητικές επιπλοκές, απόρριψη μοσχεύματος. Μεταμόσχευση ήπατος: αίτια ηπατικής ανεπάρκειας τελικού σταδίου, προεγχειρητική εκτίμηση ηπατοπαθούς, ενδείξεις μεταμόσχευσης ήπατος, είδη δοτών, επιλογή δότου, χειρουργική τεχνική, ανοσοκατασταλτική θεραπεία, μετεγχειρητικές επιπλοκές, απόρριψη μοσχεύματος, ηπατοκυτταρικός καρκίνος και μεταμόσχευση ήπατος, μελλοντική κατεύθυνση μεταμόσχευσης ήπατος. Μεταμόσχευση παγκρέατος: ενδείξεις, ανοσολογική αντίδραση, επιλογή λήπτη, τεχνικές χειρουργικών επεμβάσεων, μετεγχειρητικές επιπλοκές, απόρριψη μοσχεύματος. Συνδυασμένη μεταμόσχευση νεφρού-παγκρέατος. Μεταμόσχευση λεπτού εντέρου: σύνδρομο βραχέος εντέρου, ενδείξεις μεταμόσχευσης, ανοσολογική αντίδραση, επιλογή λήπτη, τεχνικές χειρουργικών επεμβάσεων, μετεγχειρητικές επιπλοκές, απόρριψη μοσχεύματος. Μεταμόσχευση καρδιάς: ενδείξεις, επιλογή λήπτη, χειρουργική τεχνική, μετεγχειρητικές επιπλοκές, απόρριψη μοσχεύματος. Συνδυασμένη μεταμόσχευση καρδιάς-πνευμόνων. Μεταμόσχευση πνεύμονα: ενδείξεις, επιλογή λήπτη, τεχνική επέμβασης, μετεγχειρητικές επιπλοκές, απόρριψη μοσχεύματος.

Μορφή και εκβάσεις διδασκαλίας: Το μάθημα διδάσκεται σε μορφή διαλέξεων, από έδρας, ενώ παράλληλα οι φοιτητές αναλαμβάνουν την παρουσίαση ενός πρόσφατου επιστημονικού άρθρου, πάνω σε κάποιο θέμα αιχμής των μεταμοσχεύσεων συμπαγών οργάνων. Παράλληλα δίνεται η ευκαιρία στους φοιτητές να παρακολουθήσουν τις πολυοργανικές λήψεις μοσχευμάτων από αποβιώσαντα δότη και τις μεταμοσχεύσεις νεφρού από ζώντα ή αποβιώσαντα δότη, που λαμβάνουν χώρα το εξάμηνο που γίνεται το μάθημα. Επίσης, ενθαρρύνονται να συμμετέχουν στις ερευνητικές δραστηριότητες τις σχετικές με μεταμόσχευση οργάνων, στο πειραματικό χειρουργείο. Μετά το πέρας του μαθήματος οι φοιτητές έχουν επαρκείς γνώσεις ανοσολογίας των μεταμοσχεύσεων, των κύριων ανοσοκατασταλτικών φαρμάκων που χρησιμοποιούνται, καθώς και των κύριων ενδείξεων και αποτελεσμάτων για τις μεταμοσχεύσεις των συμπαγών οργάνων.

Παρέχεται από το 8o Εξάμηνο Σπουδών