Αντικείμενο του μαθήματος: Η εκπαίδευση των φοιτητών στην Εμβιομηχανική, Διάγνωση και Θεραπεια των Αθλητικών Κακώσεων καθως και στις βασικες αρχες της Αθλητιατρικής.

Περιεχόμενο Μαθήματος:

1. Κακώσεις και Παθήσεις Μυών και Τενόντων Εμβιομηχανική του μυοσκελετικού συστήματος στην άσκηση. Διαγνωστικη προσεγγιση με Υπερηχογραφια και Μαγνητικη Τομογραφια μυών και τενόντων.
  2. Συνδεσμικές Κακώσεις Γόνατος, Ρήξη Χιαστών, Ρήξη μηνίσκων. Ανάλυση βάδισης μετα απο συνδεσμικες Κακωσεις γονατος.
  3. Κακώσεις και Παθησεις απο Υπερχρηση Άκρας Χειρός & Αγκώνος.Προφυλαξη στην Ασκηση.Tapping και νάρθηκες άκρας χειρός, αγκώνος.
  4. Συνδεσμικές Κακώσεις και Αρθροσκόπηση Ισχίου & Π/Δ. Μέτρηση δύναμης (Δυναμομετρο) κατω ακρων και ισορροπίας.
  5. Συνδεσμικές Κακώσεις Ώμου. Εξάρθρημα ώμου, Ρήξη Τενοντίου Πετάλου. Κλινική και απεικονιστική εξέταση ώμου.
  6. Διαιτολόγιο Αθλητών – Συμπληρώματα Τροφών. Εργοφυσιολογική αξιολόγηση αθλητών. Μετρηση κοπωσης. Η κοπωση σαν παραγοντας προκλησης κακωσεων.
  7. Αθλητικές Κακώσεις και Παθησεις Σπονδυλικής Στήλης. Προληψη κακωσεων στην ασκηση. Εργονομια της Ασκησης στο γυμναστηριο.
  8. Μετεγχειρητική αποκατάσταση αθλητών και επανενταξη στα σπορ
  9. Εργαστήριο Αρθροσκόπησης σε Πτωματικό Γόνατο
  10. Παρακολούθηση αρθροσκοπικών χειρουργείων
  11. Συμμετοχή σε αθλητικούς αγώνες σαν βοηθοί γιατρού αγώνος
  12. Ομαδική συγγραφή εργασίας σε θέμα επιλογής

Παρουσίαση της εργασίας σε όλη την ομάδα

Μορφή και εκβάσεις διδασκαλίας: Το μάθημα διδάσκεται σε συνδυασμό με πρακτική άσκηση σε μικρή ομάδα φοιτητών. Το τελικό επίπεδο γνώσεων τους επιτρέπει τη διάγνωση αλλά και την βασική αντιμετώπιση τραυματισμών σε αθλητές.

Παρέχεται από το 8o Εξάμηνο Σπουδών