Αντικείμενο του μαθήματος: Η μελέτη και μεταφορά γνώσεων στη διάγνωση και θεραπεία των κακώσεων και των παθολογικών καταστάσεων του μυοσκελετικού συστήματος.

Περιεχόμενο του Μαθήματος: Το περιεχόμενο και η Εξέλιξη της Ορθοπαιδικής. Κλινική εξέταση και διαγνωστική προσέγγιση ασθενών στην Ορθοπαιδική και την Τραυματολογία. Βασικές γνώσεις στην δομή των οστών. Πώρωση καταγμάτων. Καθυστερημένη πώρωση – Ψευδάρθρωση, ταξινόμηση αυτών και αντιμετώπιση. Εξάρθρημα ώμου και ακρωμιοκλειδικής. Ρήξεις στροφικού πετάλου. Ενδαρθρικά και περιαρθρικά κατάγματα ώμου. Κατάγματα βραχιονίου. Τραυματικές κακώσεις βραχιονίου πλέγματος. Κατάγματα πηχεοκαρπικής και άκρας χειρός. Μεικτές κακώσεις άκρας χειρός- ακρωτηριασμοί. Κακώσεις πυελικού δακτυλίου. Κατάγματα κοτύλης. Κατάγματα και εξαρθρήματα ισχίου. Κατάγματα μηριαίου. Ενδαρθρικά και περιαρθρικά κατάγματα γόνατος. Συνδεσμικές κακώσεις και εξαρθρήματα γόνατος και επιγονατίδας. Κατάγματα κνήμης. Κακώσεις και κατάγματα ποδοκνημικής και άκρου ποδός. Κατάγματα, εξαρθρήμτα και συνδεσμικές κακώσεις αυχενικής, θωρακικής, οσφυϊκής ΣΣ και ιερού-κόκκυγος. Ιδιαιτερότητες μυοσκελετικών κακώσεων στα παιδιά. Κατάγματα στα παιδιά. Επιφυσιολισθήσεις και εξαρθρήματα στα παιδιά. Πολυτραυματίας. Ανοικτά κατάγματα. Οστεοαρθρίτιδα-Ορθοπαιδική προσέγγιση. Παθήσεις της ΣΣ- Κήλη μεσοσπονδυλίου δίσκου. Σκολίωση και λοιπές παραμορφώσεις της ΣΣ. Οστεονέκρωση. Συγγενές Εξάρθρημα του Ισχίου στον ενήλικα. Συνήθεις παθήσεις του ισχίου στα παιδιά. Συγγενείς παθήσεις άνω και κάτω άκρων στα παιδιά. Μαιευτική παράλυση. Εγκεφαλική παράλυση. Οστεοχονδρίτιδες. Παθήσεις άκρας χειρός. Λοιμώξεις του μυοσκελετικού. Μυοσκελετικά καλοήθη νεοπλάσματα. Κακοήθη νεοπλάσματα.

Μορφή και εκβάσεις διδασκαλίας: Το μάθημα διδάσκεται σε συνδυασμό με κλινική άσκηση σε μικρές ομάδες φοιτητών. Οι φοιτητές εντάσσονται πλήρως στην λειτουργία της κλινικής (θάλαμοι ασθενών, Εξωτερικά ιατρεία, Τμήμα εκτάκτων, Χειρουργείο). Αντλούν θεωρητικές και πρακτικές γνώσεις εργαζόμενοι δίπλα στα μέλη ΔΕΠ και εκτελούν ιατρικές πράξεις. Το τελικό επίπεδο γνώσεών τους επιτρέπει την διάγνωση και διαφορική διάγνωση αλλά και την βασική αντιμετώπιση τραυματισμών και παθολογικών καταστάσεων του μυοσκελετικού.

Εξάμηνο εκπαίδευσης: 9° + 10° (rotation)