Νευρικού Συστήματος και Αισθητηρίων

Αντικείμενο του μαθήματος: Η μελέτη και μεταφορά γνώσεων στη διάγνωση και θεραπεία των διαταραχών της ανάπτυξης και των παθολογικών καταστάσεων του κεντρικού και περιφερικού νευρικού συτήματος και των μυών.

Περιεχόμενο του Μαθήματος: Το περιεχόμενο και η Εξέλιξη της Νευρολογίας. Βασικές γνώσεις ανατομίας και φυσιολογίας του νευρικού συστήματος. Κλινική εξέταση και διαγνωστική προσέγγιση ασθενών στην Νευρολογία. Νευρολογικό ιστορικό, Νευρολογική εξέταση (Κινητικότητα - Αισθητικότητα – Εξωπυραμιδικό σύσημα - Εγκεφαλικές συζυγίες - Φλοιώδεις λειτουργίες). Εντοπιστική Διαγνωστική. Εργαστηριακή Διαγνωστική (Οσφυονωτιαία παρακέντηση, εξέταση εγκεφαλονωτιαίου υγρού - Ηλεκτροεγκεφαλογραφία - Ηλεκτρονευρομυογραφία - Προκλητά δυναμικά - Κλασικές ακτινοδιαγνωστικές εξετάσεις - Αναίμακτες μέθοδοι μελέτης εγκεφαλικών αγγείων - Τεχνικές νευροαπεικόνισης - Αξονική τομογραφία εγκεφάλου - Μαγνητική τομογραφία εγκεφάλου). Επιληψία, επιληπτικά σύνδρομα, status epilepticus. Αγγειακά Εγκεφαλικά Επεισόδεια, Ισχαιμικά, Αιμορραγικά. Παθήσεις περιφερικού νευρικούς συστήματος, Πολυνεροπάθεις (κληρονομικές, επίκτητες, φλεγμονώδης, στερητητικές). Διαταραχές νευρομυικής σύναψης, παθήσεις μυών, μυασθένεια. Κινητικές Διαταραχές. Νόσος Πάρκινσον, Χορεία, Δυστονία, ιδιοπαθης τρόμος, δευτεροπαθείς κινητικές διαταραχές, Διαταραχές βάδισης. Αυτοάνοσες παθήσεις νευρικού συστήματος. Σκλήρυνση κατά πλάκας. Άλγος και Επώδυνα σύνδρομα. Νευροπαθητικός πόνος. Κεφαλαλγίες. Ενδοκράνια υπέρταση. Όγκοι εγκεφάλου, παρανεοπλασματικά συνδρομα. Υδροκέφαλος. Διαταραχές επιπέδου συνείδησης, σύγχυση, διεγερτική κατάσταση, κώμα. Λοιμώξεις νευρικού συστήματος. Μηνιγγίτιδες, εγκεφαλίτιδες. Νόσος κινητικού νευρώνα. Αταξίες. Προσβολή του νευρικού συστήματος σε συστηματικά νοσήματα (σ.διαβήτης, αλκοολισμός, νεφρική, ηπατική νόσος). Ίλιγγος, ζάλη. Ανώτερες νοητικές λειτουργίες. Αφασία - Απραξία – Αγνωσία. Άνοιες, νόσος Alzheimer.

Μορφή και εκβάσεις διδασκαλίας: Το μάθημα διδάσκεται με διαλέξεις στο αμφιθέατρο και σε συνδυασμό με κλινική άσκηση σε μικρές ομάδες φοιτητών. Οι φοιτητές εντάσσονται πλήρως στην λειτουργία της κλινικής (θάλαμοι ασθενών, Εξωτερικά ιατρεία, Τμήμα εκτάκτων, εργαστήρια). Αντλούν θεωρητικές και πρακτικές γνώσεις εργαζόμενοι δίπλα στα μέλη ΔΕΠ και εκτελούν ιατρικές πράξεις. Το τελικό επίπεδο γνώσεών τους επιτρέπει την διάγνωση και διαφορική διάγνωση αλλά και την βασική αντιμετώπιση παθολογικών καταστάσεων του νευρικού συστήματος.

Εξάμηνο εκπαίδευσης: 9° + 10° (rotation)