Χειρουργικός

Αντικείμενο του μαθήματος: Η μελέτη και μεταφορά γνώσεων σχετικά με τις βασικές αρχές της Χειρουργικής. Παράλληλα η εκπαίδευση στην λήψη ιστορικού και την κλινική εξέταση ασθενών με προβλήματα από το φάσμα της Γενικής Χειρουργικής. Iδιαίτερη έμφαση δίδεται στους αιτιολογικούς παράγοντες και τους παθογενετικούς μηχανισμούς των διαφόρων χειρουργικών παθήσεων, την κλινική εικόνα, τη διάγνωση και την θεραπεία αυτών.

Περιεχόμενο του Μαθήματος: Ιστορία της Χειρουργικής. Μεταβολική απόκριση στο τραύμα. Προεγχειρητική εκτίμηση και προετοιμασία. Αρχές Εγχειρητικής. Μετεγχειρητική φροντίδα - επιπλοκές. Βασικές αρχές ισορροπίας υγρών και ηλεκτρολυτών. Καταπληξία. Αντιμετώπιση του πόνου. Μετάγγιση αίματος, αιματολογικά προβλήματα χειρουργικών ασθενών. Διαταραχές θρέψης - υποστήριξη θρέψης. Χειρουργικές λοιμώξεις, αντιβιοτικά. Τραύμα. Εγκαύματα, θερμικές κακώσεις. Αρχές Μεταμοσχεύσεων. Χειρουργικές παθήσεις δέρματος. Επούλωση. Όγκοι μαλακών μορίων, όγκοι κεφαλής και τραχήλου. Παθήσεις μαστού. Παθήσεις θωρακικού τοιχώματος, μεσοθωρακίου, πνευμόνων. Κλινικές εκδηλώσεις παθήσεων πεπτικού. Παθήσεις οισοφάγου, διαφράγματος. Παθήσεις κοιλιακών τοιχωμάτων, μεσεντερίου, οπισθοπεριτοναϊκού χώρου. Κήλες. Αρχές χειρουργικής αντιμετώπισης καρκίνου.

Μορφή και εκβάσεις διδασκαλίας: Το μάθημα διδάσκεται από έδρας και σε συνδυασμό με κλινική άσκηση. Οι ώρες διδασκαλίας για τα μαθήματα από έδρας είναι τέσσερις εβδομαδιαίως. Για την κλινική άσκηση οι φοιτητές χωρίζονται σε 6 ομάδες των 20-22 ατόμων και ασκούνται στους χώρους της Πανεπιστημιακής Χειρουργικής Κλινικής επί 4 εβδομάδες κάθε Τρίτη και Πέμπτη επί πεντάωρο (09.00-14.00). Οι φοιτητές εκπαιδεύονται στην ορθή λήψη του ιστορικού, την αντικειμενική εξέταση, τη συνεκτίμηση των ευρημάτων του ιστορικού και της αντικειμενικής εξέτασης με τα ευρήματα των παρακλινικών εξετάσεων, με σκοπό την υποστήριξη της πιθανής διαγνώσεως.

Επιπλέον οι ασκούμενοι εκπαιδεύονται στις βασικές πρακτικές της Χειρουργικής, που αφορούν: α) στην αποστείρωση, απολύμανση και αντισηψία β) στην αντιμετώπιση τραυμάτων, και γ) στην παρεντερική χορήγηση φαρμάκων και διαλυμάτων και στις παρακεντήσεις κοιλοτήτων.

Μετά το πέρας του μαθήματος οι φοιτητές θα μπορούν να επικοινωνούν αποτελεσματικά με τους ασθενείς, να λαμβάνουν επαρκές ιατρικό ιστορικό και να κάνουν ολοκληρωμένη κλινική εξέταση. Επίσης θα μπορούν να κάνουν διαφορική διάγνωση σε παθήσεις του πεδίου της Γενικής Χειρουργικής.

Εξάμηνο εκπαίδευσης: 7°