Παθολογικός

Αντικείμενο του μαθήματος: Η παρουσίαση των παθήσεων που προσβάλουν το αναπνευστικό σύστημα με στόχο την απόκτηση βασικών γνώσεων για τη διαγνωστική προσέγγιση και τη θεραπευτική αντιμετώπισή τους. Επίσης, θα παρουσιαστούν ο ρόλος του μη-επεμβατικού αερισμού στις αναπνευστικές παθήσεις, οι επεμβατικές πράξεις στην πνευμονολογία, καθώς και η αναζήτηση έγκυρης βιβλιογραφίας και διεθνών οδηγιών.

Περιεχόμενο του Μαθήματος: Αναπνευστική ανεπάρκεια, ΑRDS, Λοιμώξεις αναπνευστικού, Πνευμονική εμβολή, Πνευμονική υπέρταση, Φυματίωση, Άσθμα, Χρόνια αποφρακτική πνευμονοπάθεια (ΧΑΠ), Νοσήματα υπεζωκότα, Καρκίνος του πνεύμονα, Όγκοι μεσοθωρακίου, Επαγγελματικές πνευμονοπάθειες, Παθήσεις διάμεσου πνευμονικού ιστού, Σαρκοείδωση, Πνευμονίτιδα εξ υπερευαισθησίας, Πνευμονικές αγγειίτιδες, Πνευμονικές δοκιμασίες, Διαταραχές της αναπνοής κατά τον ύπνο, Mεταμόσχευση πνεύμονα.

Μορφή και εκβάσεις διδασκαλίας: Το μάθημα διδάσκεται σε συνδυασμό με κλινική άσκηση. Μετά το πέρας του μαθήματος οι φοιτητές θα έχουν κατανοήσει την παθοφυσιολογία και θα μπορούν να αναγνωρίσουν τη συμπτωματολογία, την κλινική εικόνα καθώς και τα ευρήματα των απεικονιστικές μεθόδων και των λειτουργικών δοκιμασιών για κάθε επιμέρους πάθηση. Κύριος στόχος είναι η κατανόηση της μεθοδολογίας της διαγνωστικής προσέγγισης και της διαχείρισης των ασθενών με αναπνευστικά νοσήματα.

Εξάμηνο εκπαίδευσης: 7°+8° (rotation)