Αντικείμενο του μαθήματος: Η μελέτη και μεταφορά γνώσεων στη διάγνωση και θεραπεία των οφθαλμικών και νευρο-οφθαλμολογικών παθήσεων.

Περιεχόμενο του Μαθήματος: Ανατομία του βολβού και του οπτικού συστήματος. Στοιχεία οπτικής του οφθαλμού: Διαθλαστικές ανωμαλίες, πρεσβυωπία – προσαρμογή. Κρυσταλλοειδής φακός και καταρράκτης. Βλέφαρα: Συγγενείς ανωμαλίες, φλεγμονές, διαταραχές στατικής και δυναμικής των βλεφάρων. Όγκοι. Κόγχος: Ειδικές εξετάσεις. Θυροειδική οφθαλμοπάθεια. Αγγειακές ανωμαλίες. Κατάγματα. Επιπεφυκότας: Παθήσεις, φλεγμονές, εκφυλίσεις, όγκοι. Δακρυικό σύστημα: Εκκριτικό και αποχετευτικό τμήμα, παθήσεις. Κερατοειδής: Παθήσεις, φλεγμονές, εκφυλίσεις. Σκληρός χιτώνας, επισκλήριο: Παθήσεις. Ραγοειδής χιτώνας. Γλαύκωμα: Χρόνιο απλό γλαύκωμα ανοιχτής γωνίας, Οξύ πρωτοπαθές γλαύκωμα, Δευτεροπαθές γλαύκωμα, Συγγενές Γλαύκωμα (Βούφθαλμος). Ο βυθός του οφθαλμού: Αρτηριοσκλήρυνση, Υπέρταση, Αρτηριακές παθήσεις βυθού. Χρήση οπτικής τομογραφίας συνοχής και φλουοροαγγειογραφίας. Ραγοειδίτιδες. Στραβισμός: Κινήσεις των οφθαλμοκινητικών μυών, διόφθαλμη όραση, Συνεκτικός στραβισμός (τροπίες), Λανθάνων στραβισμός (φορίες). Νευροοφθαλμολογία: Oπτική οδός- Οφθαλμοκινητικοί μύες. Συζυγείς οφθαλμικές κινήσεις και οι διαταραχές τους, Οφθαλμικός κόγχος, Παθολογία. Αντανακλαστικά της κόρης. Παθολογία του σηραγγώδη κόλπου, Αγγειωμάτωση του αμφιβληστροειδούς. (Nόσος των Von Hippel - Lindau), Nευροϊνομάτωση (Nόσος του Recklinghausen), Σύνδρομο Sturge – Weber, Κόγχος, Αμφιβληστροειδής, Διαβητική Αμφιβληστροειδοπάθεια, Αποκόλληση αμφιβληστροειδούς, Αγγειακές παθήσεις αμφιβληστροειδούς, Παθήσεις Υαλοειδούς, Ωχροπάθειες. Σύγχρονες θεραπείες, Φωτοδυναμική, ενδουαλοειδική έγχυση anti-VEGF παραγόντων, Laser στην Οφθαλμολογία.

Μορφή και εκβάσεις διδασκαλίας: Το μάθημα διδάσκεται σε συνδυασμό με κλινική άσκηση σε ομάδες φοιτητών. Οι φοιτητές εντάσσονται πλήρως στην λειτουργία της κλινικής (θάλαμοι ασθενών, εξωτερικά ιατρεία, ειδικά τμήματα, τμήμα εκτάκτων, χειρουργείο). Αντλούν θεωρητικές και πρακτικές γνώσεις εργαζόμενοι δίπλα στα μέλη ΔΕΠ και εκτελούν απλές ιατρικές πράξεις υπό επίβλεψη αποκτώντας παράλληλα βασικές διαγνωστικές δεξιότητες (έλεγχος με σχισμοειδή λυχνία, άμεση βυθοσκόπιση, έλεγχος οπτικής οξύτητας). Το τελικό επίπεδο γνώσεών τους επιτρέπει την διάγνωση και διαφορική διάγνωση των κυριότερων οφθαλμικών και νευρο-οφθαλμολογικών παθήσεων αλλά και τη βασική αντιμετώπιση οφθαλμολογικών επειγόντων.

Εξάμηνο εκπαίδευσης: 7°+8° (rotation)