Αντικείμενο Μαθήματος: Οργάνωση και λειτουργία του Αναπνευστικού, Ουροποιητικού και Κυκλοφορικού Συστήματος. Κατανόηση των λειτουργικών σχέσεων μεταξύ των συστημάτων αυτών και συμμετοχή τους στην ομοιοστασία του ανθρώπου.

Περιεχόμενο Μαθήματος:

• Φυσιολογία αναπνευστικού συστήματος: Λειτουργική ανατομία του Αναπνευστικού Συστήματος. Μηχανισμοί της αναπνοής - Όγκοι και χωρητικότητες του αναπνευστικού συστήματος - Ανταλλαγή των αερίων στους πνεύμονες - Μικρή και μεγάλη κυκλοφορία. Ρύθμιση της αναπνοής - Τα κέντρα της αναπνοής - Περιφερειακοί και κεντρικοί χημειοϋποδοχείς - Διαταραχές οξεοβασικής ισορροπίας - Αναπνευστική ανεπάρκεια.
  • Φυσιολογία ουροποιητικού συστήματος: Λειτουργική ανατομική Ουροποιητικού Συστήματος - Νεφρική αιμάτωση - Σπειραματική Διήθηση - Λειτουργία των νεφρικών σωληναρίων - Συμπύκνωση και αραίωση των ούρων - Διατήρηση ισοζυγίου του Νατρίου, Χλωρίου, Καλίου και η σωληναριακή τους μεταφορά -  Σχηματισμός των ούρων - Ρόλος των νεφρών στη ρύθμιση της οξεοβασικής ισορροπίας - Ούρηση. Νεφρική ανεπάρκεια.
  • Φυσιολογία κυκλοφορικού συστήματος: Λειτουργική ανατομία του Κυκλοφορικού Συστήματος. Καρδιακή λειτουργία-Καρδιακός κύκλος - Ερεθισματαγωγό σύστημα - Ηλεκτροκαρδιογράφημα - Απλές Ηλεκτροκαρδιογραφικές διαταραχές - Κυκλοφορία και ρύθμιση του αίματος στην περιφέρεια - Νευρικοί και χημικοί μηχανισμοί για τη ρύθμιση της αρτηριακής πίεσης του κυκλοφορικού συστήματος. Φλεβική κυκλοφορία - Λεμφική κυκλοφορία - Στεφανιαία κυκλοφορία. Καρδιακή Ισχαιμία και Έμφραγμα μυοκαρδίου - Καρδιακή Ανεπάρκεια - Καρδιακή κατέρρειψη (Shock).

Μορφή και εκβάσεις διδασκαλίας: Τα μαθήματα περιλαμβάνουν διαλέξεις από έδρας και διενέργεια εργαστηριακών ασκήσεων από μικρές ομάδες φοιτητών καθώς και ασκήσεις μέσω προγραμμάτων προσομοίωσης (Η/Υ) σχετικών με τα περιεχόμενα της διδασκαλίας και την εφαρμογή τους.

Ο συνδυασμός των μεθόδων αυτών εξασφαλίζει την κατανόηση των μηχανισμών του οργανισμού και εισάγει τους φοιτητές στην παθοφυσιολογία των συστημάτων αυτών.

Εξάμηνο εκπαίδευσης: 3°

ECTS: 7,5