Αντικείμενο του μαθήματος: Η απόκτηση βασικών γνώσεων Γενικής, Ανόργανης και Οργανικής Χημείας, η κατανόηση των βασικών αρχών και νόμων της Χημείας, της σχέσης τους με τα βιολογικά συστήματα και της εφαρμογής τους στην Ιατρική Επιστήμη και κυρίως:

• στα βασικά φαινόμενα και τις αντιδράσεις του διάμεσου μεταβολισμού των βιομορίων
  • τη φυσιολογία και παθοφυσιολογία
  • τη φαρμακολογία και
  • την εργαστηριακή ιατρική.

Περιεχόμενο του μαθήματος: Δομή του ατόμου, ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία, στοιχεία, άτομα, περιοδικός πίνακας, χημικοί δεσμοί, ιοντικές και ομοιοπολικές ενώσεις, διαμοριακές δυνάμεις, καταστάσεις της ύλης, χημική εξίσωση και υπολογισμοί, χημικές αντιδράσεις, χημική θερμοδυναμική, χημική κινητική, χημική ισορροπία, διαλύματα, οξέα και βάσεις, pH, οξειδοαναγωγή, προσθετικές ιδιότητες διαλυμάτων, ιχνοστοιχεία.
Υδρογονάνθρακες: κορεσμένοι, ακόρεστοι, διαμόρφωση, γεωμετρική ισομέρεια. Αρωματικές ενώσεις, αλκοόλες, φαινόλες, θειόλες, αιθέρες, αλδεΰδες, κετόνες, καρβοξυλικά οξέα και παράγωγά τους, αμίνες και αμίδια.
Υδατάνθρακες, λιπίδια, αμινοξέα, πεπτιδικός δεσμός, δομή των πρωτεϊνών. Δομή νουκλεοτιδίων, Στερεοχημεία – στερεοϊσομέρεια.

Μορφή και εκβάσεις της διδασκαλίας: Το θεωρητικό μέρος του μαθήματος διδάσκεται μέσω παραδόσεων από έδρας. Σημαντική συνιστώσα της διδασκαλίας αποτελεί η εκπαίδευση σε βασικές μεθόδους ενόργανης ανάλυσης μέσω πρακτικών ασκήσεων. Οι φοιτητές αναμένεται να εξοικειωθούν με τη δομή και χημική συμπεριφορά (αντιδράσεις) των βασικών ομάδων οργανικών ενώσεων και των κυρίων ομάδων βιομορίων (υδατάνθρακες, λιπίδια αμινοξέα και νουκλεοτίδια) καθώς και με τους βασικούς κανόνες ισορροπίας των ανόργανων συστατικών (οξεοβασική ισορροπία, ιχνοστοιχεία).

Εξάμηνο εκπαίδευσης: 1°

ECTS: 4,5