Αντικείμενο του μαθήματος: Ανάπτυξη των κατάλληλων γλωσσικών δεξιοτήτων (λεξιλόγιο & γραμματικο-συντακτικές δομές) για την κατανόηση βασικής ΑΓΓΛΙΚΗΣ/ΓΑΛΛΙΚΗΣ/ΓΕΡΜΑΝΙΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ορολογίας, καθώς και για την κατανόηση και συγγραφή επιστημονικών κειμένων ιατρικού περιεχομένου.

Περιεχόμενο του Μαθήματος: ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ: Η ακαδημαϊκή δομή & οργάνωση του πανεπιστημιακού περιβάλλοντος - Ιστορία της Ιατρικής – Ορολογία Ανατομικών Όρων - Ιστολογία – Βιοχημεία – Μικροβιολογία – Βιολογία – Φυσιολογία – Πεπτικό Σύστημα – Ιατρική Ηθική & Δεοντολογία – Νευρικό σύστημα & Ενδοκρινείς αδένες - Φαρμακολογία & Ναρκωτικά – Παθολογική Ανατομία & Ανοσολογία – Γενική Χειρουργική – Μυοσκελετικό σύστημα & Ορθοπαιδική ΓΛΩΣΣΙΚΕΣ ΔΟΜΕΣ: Χρόνοι (Ενεργητική & Παθητική φωνή) – Παράγωγα & Ονοματοποίηση – Προθέσεις – Μετοχές & Γερούνδια – Αναφορικές Προτάσεις – Ρήματα αναφοράς – Τροπικά Ρήματα & Επισχετικές Εκφράσεις. Η ΔΟΜΗ & ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΤΟΥ ΙΑΤΡΙΚΟΥ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΥ ΑΡΘΡΟΥ (Τίτλος, Περίληψη, Μεθοδολογία Έρευνας, Περιγραφή Γραφημάτων, Συζήτηση Αποτελεσμάτων, Βιβλιογραφία).

Μορφή και εκβάσεις διδασκαλίας: Για τη διδασκαλία χρησιμοποιείται εγχειρίδιο (διανέμεται μέσω Ευδόξου) και ψηφιακό, πολυμεσικό υλικό που βρίσκεται στην πλατφόρμα E-course του Παν. Ιωαννίνων. Ανατίθενται ομαδικές εργασίες και δίνεται έμφαση στη χρήση Νέων Τεχνολογιών (παρουσιάσεις power-point, δημιουργία infographics, αναζήτηση σε ηλεκτρ.σώματα κειμένων, κλπ.) για την εξάσκηση των γλωσσικών δεξιοτήτων. Ο τελικός στόχος είναι στο τέλος του μαθήματος οι φοιτητές να έχουν εξοικειωθεί με τη βασική Αγγλική Ιατρική Ορολογία και τις γλωσσικές απαιτήσεις ενός ιατρικού επιστημονικού άρθρου.

Εξάμηνο εκπαίδευσης: 1°