Αντικείμενο του μαθήματος: Η μελέτη και μεταφορά γνώσεων σχετικά με τον τρόπο παροχής φροντίδας κατά την πρώτη επαφή του ασθενή με το σύστημα υγείας (πρωτοβάθμια φροντίδα υγείας, ΠΦΥ).

Περιεχόμενο του Μαθήματος: Συνεχή παροχή φροντίδας από τον ίδιο γιατρό στον ασθενή ανεξάρτητα του κλινικού προβλήματος. Αντιμετώπιση προβλημάτων υγείας, συντονισμός των διαφορετικών υπηρεσιών υγείας και παροχή ολοκληρωμένης φροντίδας στον πληθυσμό ευθύνης του γιατρού ΠΦΥ. Φροντίδα επικεντρωμένη στον ασθενή. Στάδια συμβουλευτικής ή διαβούλευσης. Ανακοίνωση διάγνωσης σοβαρού νοσήματος, ή θανάτου. Αναζήτηση τεκμηρίων και εφαρμογή κατευθυντηρίων οδηγιών για διαχείριση ασθενών με συνήθη οξέα και χρόνια προβλήματα. Πρωτογενής πρόληψη για εφήβους και ενήλικες. Τεχνικές διάγνωσης στην ΠΦΥ και βαθμός τεκμηρίωσής τους. Σφάλματα κατά τη διάγνωση. Ολιστική εκτίμηση ηλικιωμένου ασθενούς. Παρηγορητική φροντίδα στην ΠΦΥ. Εκτίμηση της συμμόρφωσης των ασθενών, που λαμβάνουν πολλαπλά φάρμακα και τρόποι βελτίωσης της συμμόρφωσης. Ιδιαιτερότητες κατά την εφαρμογή κατευθυντήριων οδηγιών σε ασθενείς με πολλαπλά νοσήματα στην ΠΦΥ και σχεδιασμός πλάνου διαχείρισης.

Μορφή και εκβάσεις διδασκαλίας: Το μάθημα περιλαμβάνει θεωρητικά μαθήματα, που βασίζονται στην παρουσίαση και ανάλυση περιστατικών και κλινική άσκηση σε μικρές ομάδες φοιτητών. Η κλινική άσκηση γίνεται με τοποθέτηση των φοιτητών είτε στο τμήμα Επειγόντων Περιστατικών του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Ιωαννίνων είτε, μετά από γραπτό αίτημά τους, σε δομή ΠΦΥ της Ελλάδας ή του εξωτερικού. Οι φοιτητές εντάσσονται πλήρως στη λειτουργία της δομής, που πραγματοποιούν την κλινική άσκηση (τμήμα Επειγόντων Περιστατικών, δομή ΠΦΥ). Αντλούν θεωρητικές και πρακτικές γνώσεις εργαζόμενοι δίπλα στα μέλη ΔΕΠ και το υπόλοιπο προσωπικό, που απασχολείται στους χώρους της κλινικής τους άσκησης και εκτελούν ιατρικές πράξεις. Το τελικό επίπεδο κατάρτισής τους επιτρέπει τη συνδυαστική χρήση γνώσεων από διαφορετικά πεδία για τη διάγνωση και διαφορική διάγνωση αλλά και την βασική αντιμετώπιση προβλημάτων στη γενική ιατρική και πρωτοβάθμια φροντίδα.

Έτος εκπαίδευσης: 6°