Αντικείμενο του μαθήματος: Μελέτη όλων των παραγόντων (μικροβιολογικών, χημικών, φυσικών) που επηρεάζουν την υγιεινή και ασφάλεια των τροφίμων, προκαλώντας νόσο στον άνθρωπο.

Περιεχόμενο του Μαθήματος: Βιολογικοί (μικροοργανισμοί-τοξίνες), φυσικοχημικοί (τοξικές ουσίες) επιμολυντές των τροφίμων, εγκατάσταση τους στα τρόφιμα, επιπτώσεις στην υγεία. Τρόποι συντήρησης τροφίμων, προβλήματα από σύγχρονες επεξεργασίες πολύ υψηλών ή χαμηλών θερμοκρασιών, σε κενό ή τροποποιημένη ατμόσφαιρα, που ευνοούν ανάπτυξη μικροοργανισμών. Τοξίνες βακτηρίων, μυκήτων, κυανοφυκών. Βραχυπρόθεσμες-μακροπρόθεσμες συνέπειες στην υγεία από κατάλοιπα φαρμακευτικών ουσιών (φυτοφάρμακα, εντομοκτόνα, παρασιτοκτόνα, αντιβιοτικά), συντηρητικά και προσθετικά. Επιπτώσεις του μολυσμένου περιβάλλοντος στην διατροφική αλυσίδα, αναδυόμενα τροφιμογενή/υδατογενή νοσήματα, μηχανισμοί πρόληψης/ελέγχου, ισχύουσα νομοθεσία, οδηγίες Π.Ο.Υ. Τρόποι ανεύρεσης μικροοργανισμών και τοξινών σε τρόφιμα και νερά.

Μορφή και εκβάσεις διδασκαλίας: Διδασκαλία σε συνδυασμό με εργαστηριακή άσκηση. Άντληση θεωρητικών/πρακτικών γνώσεων στον τομέα προστασίας της δημόσιας υγείας. Το τελικό επίπεδο γνώσεών τους επιτρέπει την έγκαιρη εντόπιση, διάγνωση και αντιμετώπιση τροφιμογενών και υδατογενών νοσημάτων.

Παρέχεται από το 6o Εξάμηνο Σπουδών

Το μάθημα στο e-course