Αντικείμενο του μαθήματος: Το μάθημα επιλογής «Θέματα Κλινικής Φαρμακολογίας» περιγράφει την πρακτική εφαρμογή μεμονωμένων φαρμάκων ή ομάδων φαρμάκων στη θεραπευτική αντιμετώπιση συγκεκριμένων νοσολογικών οντοτήτων. Με αυτήν την έννοια, θα μπορούσε να θεωρηθεί ότι αποτελεί εισαγωγή στη Θεραπευτική, την οποία θα διδαχθούν με λεπτομέρειες οι φοιτητές αργότερα κατά τη διάρκεια του ΣΤ΄έτους, στα πλαίσια της κλινικής τους άσκησης στο Νοσοκομείο (τα καλούμενα «τρίμηνα»).

Περιεχόμενο του Μαθήματος: Η διδασκαλία εστιάζεται στην περιγραφή θεραπευτικών πρωτοκόλλων και στην ανάλυση της λογικής για την επιλογή των φαρμάκων που περιλαμβάνουν αυτά τα πρωτόκολλα. Κατά συνέπεια, το μάθημα επιλογής «Θέματα Κλινικής Φαρμακολογίας» επεκτείνει τις γνώσεις των φοιτητών πέραν των καθαρά θεωρητικών πλαισίων των δύο εξαμηνιαίων μαθημάτων «Ιατρική Φαρμακολογία Ι και ΙΙ». Ορισμένα ενδεικτικά κεφάλαια που καλύπτονται στα πλαίσια αυτού του μαθήματος είναι τα ακόλουθα: Συνδυασμός αναισθητικών φαρμάκων, Αντιμετώπιση εμφράγματος μυοκαρδίου, Υπέρταση, Πεπτικό έλκος, Αντιβιοτικά στη χειρουργική, Βασικές αρχές συνδυασμού φαρμάκων στην αντικαρκινική θεραπεία, Φάρμακα και γονιμότητα, Αναπνευστική ανεπάρκεια, Αντιμετώπιση πόνου, Φάρμακα και νεφροί, Φάρμακα εκφυλιστικών αλλοιώσεων του ΚΝΣ, Κατάχρηση αναβολικών στον αθλητισμό, κ.ά.

Μορφή και εκβάσεις διδασκαλίας: Στόχος είναι η ανάπτυξη κριτηρίων για τον συνδυασμό διαφορετικών φαρμάκων, σε κοινά θεραπευτικά σχήματα, λαμβάνοντας υπόψη όλες τις ενδεχόμενες αλληλεπιδράσεις, είτε ευεργετικές (αύξηση της αποτελεσματικότητας των επί μέρους φαρμάκων) είτε ανεπιθύμητες (αύξηση των παρενεργειών και της τοξικότητας των επί μέρους φαρμάκων). Με αυτόν τον τρόπο οι φοιτητές αφενός εμπλουτίζουν τις γνώσεις τους και αφετέρου είναι σε θέση να κατανοήσουν και να ερμηνεύσουν τα σύγχρονα θεραπευτικά πρωτόκολλα.

Εξάμηνο εκπαίδευσης: 6ο