Αντικείμενο του μαθήματος: Η μελέτη και μεταφορά γνώσεων και δεξιοτήτων στη διάγνωση και θεραπεία των κυριότερων παθήσεων που αφορούν στα παιδιά.

Περιεχόμενο του Μαθήματος: Εισαγωγή στην παιδο-οφθαλμολογία, διαθλαστικές ανωμαλίες στην παιδική ηλικία, αμβλυωπία, παιδικοί στραβισμοί, επιπεφυκίτιδες, παθήσεις των βλεφάρων, παθήσεις της δακρυϊκής συσκευής, παιδικός καταρράκτης, παιδικό γλαύκωμα, ραγοειδίτιδες παιδικής ηλικίας, συγγενείς ωχροπάθειες, αμφιβληστροειδοπάθεια της προωρότητας, παθήσεις του οπτικού νεύρου, παθήσεις του οφθαλμικού κόγχου στα παιδιά.

Μορφή και εκβάσεις διδασκαλίας: Το μάθημα διδάσκεται σε μικρές ομάδες φοιτητών με συνδυασμό κλινικής άσκησης στο ειδικό ιατρείο Παιδο-οφθαλμολογίας και την Οφθαλμολογική κλινική, αλλά και παρατήρηση στο χειρουργείο. Μετά το πέρας του μαθήματος το επίπεδο γνώσεων των φοιτητών θα τους επιτρέπει να αναγνωρίζουν την κλινική εικόνα των κυριότερων οφθαλμολογικών παθήσεων που αφορούν στα παιδιά αλλά και να κατανοούν τις αρχές αντιμετώπισής τους.

Εξάμηνο Σπουδών: 9ο