Αντικείμενο του μαθήματος: Η αναφορά στις φαρμακολογικές ιδιότητες των εξαρτησιογόνων ουσιών προσφέρει στους φοιτητές ένα σταθερό σημείο αναφοράς και έγκυρων γνώσεων, για ένα θέμα που είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα τους απασχολήσει με τον ένα ή άλλο τρόπο στην επαγγελματική τους καριέρα.

Περιεχόμενο του Μαθήματος: Οι βασικές γνώσεις για τις εξαρτησιογόνες ουσίες αναφέρονται στα πλαίσια των διαλέξεων του υποχρεωτικού μαθήματος «Φαρμακολογία Ι», όπου η εγκατάσταση εξάρτησης αντιμετωπίζεται ως μία σοβαρή παρενέργεια. Η προσθήκη στο πρόγραμμα σπουδών ενός μαθήματος ειδικά για τα «Ναρκωτικά» έγινε ήδη από το 1981, κατόπιν σχετικού αιτήματος των φοιτητών. Αυτό συνέπεσε με τη διογκούμενη ανησυχία για ένα κοινωνικό φαινόμενο, το οποίο την εποχή εκείνη έπαψε να αφορά μόνον κάποιες ομάδες του κοινωνικού περιθωρίου και άρχισε να εμφανίζεται ως ένα καθημερινό φαινόμενο.

Στόχος του μαθήματος είναι η αξιολόγηση της φαρμακευτικής εξάρτησης με γνώμονα τα σύγχρονα επιστημονικά δεδομένα.

Οι ενότητες που διδάσκονται αναφέρονται στα:

• Αλκαλοειδή του οπίου
  • Αιθυλική αλκοόλη και άλλα κατασταλτικά φάρμακα
  • Κοκαΐνη, αμφεταμίνες και άλλα ψυχοδιεγερτικά φάρμακα
  • Κάνναβη
  • Νικοτίνη, και
  • Ψευδαισθησιογόνα.

Επίσης, γίνονται προβολές ταινιών με θέμα τον αλκοολισμό και την παράνομη χρήση ουσιών. Στο τέλος κάθε προβολής ακολουθεί συζήτηση, η συμμετοχή στην οποία αξιολογείται και λαμβάνεται υπ'όψη στην συνολική αξιολόγηση των φοιτητών που έχουν επιλέξει το μάθημα «Ναρκωτικά».

Μορφή και εκβάσεις διδασκαλίας: Επειδή πρόκειται για μάθημα με ευρύτερο κοινωνικό ενδιαφέρον, οι φοιτητές μαθαίνουν να απαντούν σε συνηθισμένα ερωτήματα που ενδέχεται να αντιμετωπίσουν στο μέλλον. Όσοι έχουν επιλέξει το μάθημα «Ναρκωτικά» ενθαρρύνονται να συμμετάσχουν σε ωριαίες συγκεντρώσεις, όπου συζητούν με τον επιβλέποντα διδάσκοντα ορισμένα ερωτήματα που τους έχουν ήδη δοθεί με μορφή φυλλαδίου στην εισαγωγική διάλεξη του μαθήματος. Με τη συζήτηση γύρω από αυτά τα ερωτήματα (συνήθως δέκα από κάθε ενότητα του μαθήματος) καλύπτονται οι βασικές γνώσες που οφείλουν να έχουν οι φοιτητές στο θέμα της φαρμακευτικής εξάρτησης.

Εξάμηνο εκπαίδευσης: 5ο

Το μάθημα στο e-course