Αντικείμενο μαθήματος: Προσαρμοστικοί μηχανισμοί και όρια του ανθρώπινου σώματος σε ακραίες περιβαλλοντικές φυσικοχημικές μεταβολές και εισαγωγή στην ταυτοποίηση ιατρικών προβλημάτων περιβαλλοντικής αιτιολογίας.

Περιεχόμενο Μαθήματος: Βασικές αρχές Περιβαλλοντικής Φυσιολογίας και περιβαλλοντικού stress. Προσαρμογές και συγκριτική φυσιολογία. Βιορυθμοί και ορμονικές προσαρμογές. Μηχανισμοί προσαρμογών σε ακραίες μεταβολές θερμοκρασίας. Προσαρμογές καρδιοαναπνευστικής λειτουργίας σε συνθήκες μεγάλου υψομέτρου, καταδύσεων και πτήσεων εκτός ατμοσφαίρας. Επιπτώσεις μεγάλων επιταχύνσεων, έλλειψης βαρύτητας και προσαρμογές. Χημικό περιβάλλον και προσαρμογές αναπνευστικής λειτουργίας σε τοξικούς ρύπους. Περιβαλλοντικό stress και νευρικό σύστημα. Περιβαλλοντική τοξικότητα με στόχο την αναπαραγωγική λειτουργία. Επιδράσεις ιονιζουσών και μη ακτινοβολιών. Ανοσολογικοί μηχανισμοί αντιμετώπισης περιβαλλοντικών τοξικών παραγόντων και περιβαλλοντικές αιτίες καρκίνου. Επαγγελματικό περιβάλλον και επιπτώσεις στο μυοσκελετικό σύστημα. Περιβαλλοντικής αιτιολογίας επιπτώσεις στο καρδιαγγειακό και ουροποιητικό σύστημα. Διατροφικό stress και πεπτικό σύστημα. Απαραίτητα και τοξικά ιχνοστοιχεία. Τρομοκρατικές επιθέσεις και κίνδυνοι. Περιβαλλοντικές σταθερές, κανονισμοί και περιβαλλοντική υγεία. Περιβαλλοντική ιατρική και ο ρόλος του γιατρού.

Μορφή και εκβάσεις διδασκαλίας: Το μάθημα διδάσκεται σε ενότητες διαλέξεων και συζήτηση επί ορισμένων ερωτήσεων-θεμάτων. Οι φοιτητές επίσης αναλαμβάνουν εκπόνηση και παρουσίαση εργασιών, ενώπιον των συμφοιτητών τους κατά την διάρκεια των οποίων καλούνται να απαντήσουν σε σχετικές ερωτήσεις.

Το μάθημα προσφέρει ολοκληρωμένη θεώρηση των μηχανισμών προσαρμογής και των εφεδρειών του ανθρώπινου οργανισμού καθώς και εισαγωγή στην διάγνωση και αντιμετώπιση ιατρικών προβλημάτων που προκύπτουν από την έκθεση σε ακραίους περιβαλλοντικούς παράγοντες.

Εξάμηνο Σπουδών: Ε'