Αντικείμενο του μαθήματος: Η κατανόηση των μοριακών μηχανισμών μέσω των οποίων οι Ελεύθερες Ρίζες και άλλες Δραστικές Μορφές Οξυγόνου εμπλέκονται στην πρόκληση αλλά και στην εξέλιξη σοβαρών παθολογικών καταστάσεων, όπως οι καρδιαγγειακές και οι νευροεκφυλιστικές παθήσεις, ο καρκίνος, το σύνδρομο ισχαιμίας επαναιμάτωσης και αυτή ακόμα η φυσιολογική διαδικασία της γήρανσης.

Περιεχόμενο του μαθήματος: Εισαγωγή στις Ελεύθερες Ρίζες: Ορισμός και χημικές ιδιότητες των ελευθέρων ριζών. Οξειδωτικό Στρες. Σχηματισμός ελευθέρων ριζών στα κύτταρα. Βιοχημικοί μηχανισμοί κυτταροροξικότητας των ελευθέρων ριζών. Αμυντικοί μηχανισμοί των κυττάρων. Οι Δραστικές Μορφές Οξυγόνου ως φυσιολογικοί διαμεσολαβητές στη μεταγωγή του σήματος. Οξειδωτικό στρες και απόπτωση.

Μορφή και εκβάσεις της διδασκαλίας: Το μάθημα διδάσκεται μέσω παραδόσεων από έδρας και συμπληρώνεται με ασκήσεις ανάλυσης της βιβλιογραφίας. Οι φοιτητές αναμένεται να εξοικειωθούν με τη δομή και τη λειτουργία των ελευθέρων ριζών γενικότερα και των Δραστικών Μορφών Οξυγόνου, ειδικότερα.

Επιπλέον, οι φοιτητές θα πρέπει να εξοικειωθούν με ενδεικτικά παραδείγματα στα οποία το οξειδωτικό στρες εμπλέκεται στη πρόκληση και στην εξέλιξη παθολογικών καταστάσεων.

Εξάμηνο εκπαίδευσης: 4ο

Το μάθημα στο e-course