Αντικείμενο Μαθήματος: Εισαγωγή των φοιτητών στην βασική Συστημική Θεωρία και προσέγγιση των βιολογικών λειτουργιών με όρους συστήματος. Παροχή πληροφοριών και παραδειγμάτων για την εφαρμογή της συστημικής προσέγγισης στην φυσιολογία του ανθρώπου.

Περιεχόμενο του μαθήματος: Εισαγωγή στην Θεωρία Συστημάτων - Είδη Συστημάτων - Εισαγωγή στη θεωρία Βιολογικών Συστημάτων - Πληροφορική και συστήματα - Στοιχεία Κυβερνητικής - Εισαγωγή στη θεωρία του Χάους και της Fractal γεωμετρίας - Χαοτικά συστήματα στα Έμβια - Θερμοδυναμική και βιολογικά συστήματα - Το κύτταρο ως βιολογικό σύστημα - Κυβερνητικά Συστήματα στη Φυσιολογία του Ανθρώπου - Συστημική προσέγγιση του Ενδοκρινικού Συστήματος του Ανθρώπου - Κυβερνητικά μοντέλα ρύθμισης των ορμονών - Συστημική προσέγγιση της λειτουργίας των νεφρών - Συστημική προσέγγιση της υπέρτασης.

Μορφή και εκβάσεις διδασκαλίας: Το μάθημα διδάσκεται με βασικές εισαγωγικές διαλέξεις και εν συνεχεία με προετοιμασία και παρουσίαση εργασιών από τους φοιτητές. Έτσι επιτυγχάνεται μια καλύτερη κατανόηση των βασικών λειτουργικών κανόνων και συστημικών σχέσεων που διέπουν την λειτουργία των βιολογικών συστημάτων.

Εξάμηνο Σπουδών: 4ο