Αντικείμενο του μαθήματος: Η κατανόηση της χρήσης τεχνικών Μοριακής Βιολογίας στη Σύγχρονη Ιατρική.

Περιεχόμενο του μαθήματος: Αναλύονται οι ερευνητικές μεθοδολογίες που συμβάλλουν στην εύρεση της βιοχημικής βάσης των ασθενών και χρησιμοποιούνται στη διάγνωση, τη θεραπεία και την πρόληψη σήμερα. Η θεματολογία διαιρείται σε τα επιμέρους κατευθύνσεις ως εξής: 1) Γενικά θέματα για το ανθρώπινο γονιδίωμα, 2) Νευρικά κύτταρα και εγκέφαλος, 3) Μεταβολισμός – τροφή και ενέργεια, 4) Βιολογικά ρολόγια και βιορυθμοί, 5) Μηχανισμοί ανανέωσης και επιδιόρθωσης.

Οι φοιτητές (20 άτομα max ανά θεματολογία) επιλέγουν μία κατεύθυνση και παρουσιάζουν εβδομαδιαίως προφορικά και γραπτά εργασίες που τους ανατίθενται σχετικά με την κατεύθυνση της επιλογής τους. Συγχρόνως παρακολουθούν διαλέξεις και σεμινάρια μελών ΔΕΠ, μεταπτυχιακών ή μεταδιδακτορικών φοιτητών και ερευνητών ιατρών του Τμήματος. Έως τώρα στην ποικιλότητα των θεμάτων έχουν συμβάλει μέλη από την Εμβρυολογία, την Πνευμονολογία, την Φαρμακολογία, την Βιολογία, την Καρδιολογία, την Βιολογική Χημεία, την Κλινική Χημεία, την Παιδιατρική, τη Γυναικολογία, τη Νεφρολογία, την Ενδοκρινολογία, την Τοξικολογία, την Αιματολογία, την Παθολογική Ανατομική, την Μικροβιολογία, την Γαστρεντερολογία, το Τμήμα Βιολογικών Εφαρμογών, το Τμήμα Φυσικής και το Τμήμα Χημείας. Συμμετέχουν επίσης ερευνητές του εξωτερικού ως σύμβουλοι ειδικών θεμάτων μέσω SKYPE.

Η βαθμολογία είναι συνδυασμός του συνόλου των εργασιών, ενώ η τελική εξέταση συνίσταται στην παρουσίαση ενός θέματος ερευνητικού άρθρου ( 15 min Power Point).

Μορφή και εκβάσεις διδασκαλίας: Τα σεμινάρια και οι διαλέξεις των φοιτητών καθώς και οι στρογγυλές τράπεζες και οι παρουσίες ερευνητικών εργασιών καταγράφονται στο e-course του μαθήματος και χρησιμοποιούνται σαν βάση ενημέρωσης για τους φοιτητές των επόμενων ετών.

Στόχος του μαθήματος είναι η έκθεση των φοιτητών στην πολυπλοκότητα της βασικής γνώσης που απαιτείται από τον γιατρό σήμερα, καθώς και η οργάνωση της πληθώρας των πληροφοριών που έχει στη διάθεσή του. Προωθείται επίσης, εκτός της κριτικής σκέψης, η συνειδητοποίηση της ανάγκης δια βίου ενημέρωσης, καθώς και η τεχνικής της ισότιμης λειτουργίας σε μία ομάδα. Οι τελικές ομιλίες, καθώς και οι στρογγυλές τράπεζες γίνονται παρουσία κοινού.

Εξάμηνο Σπουδών: 4ο

Το μάθημα στο e-course