Αντικείμενο του μαθήματος: η εκπαίδευση στην διαγνωστική και θεραπευτική προσέγγιση των βαρεως πασχόντων ασθενών.

Περιεχόμενο του μαθήματος: Ενδείξεις εισαγωγής στην ΜΕΘ, αναγνώριση του ασθενούς που η ζωή του βρίσκεται σε κίνδυνο, κλινική εξέταση, εκτίμηση score βαρύτητας (APACHE II, SOFA) οξεία αναπνευστική ανεπάρκεια (υπερκαπνική υποξαιμική), ARDS, καρδιογενές πνευμονικό οίδημα, ενδείξεις διασωλήνωσης, μη επεμβατικός μηχανικός αερισμός, μηχανική αναπνοή, lung protective ventilation. Σοβαρά αιμορραγικά και ισχαιμικά Αγγειακά Εγκεφαλικά Επεισόδια, Κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις, γενικά και ειδικά θεραπευτικά μέσα (ενδείξεις θρομβόλυσης, χειρουργικής παρέμβασης). Διαγνωστική και θεραπευτική προσέγγιση των ασθενών με shock (καρδιογενές, αποφρακτικό, υποογκαιμικό, σηπτικό). Διεθνείς κατευθυντήριες οδηγίες αντιμετώπισης σήψης. Διαχείριση πολυτραυματία και διαταραχών πηκτικού μηχανισμού από τραύμα. Μεταγγίσεις αίματος, και παραγόντων πήξης. Αρχές τεχνητής διατροφής και αλγόριθμοι χορήγησης εντερικής παρεντερικής διατροφής. Εγκεφαλικός θάνατος, κριτήρια διάγνωσης εγκεφαλικού θανάτου, δωρεά οργάνων. Ηθικά και νομικά διλλήματα σε ασθενείς που βρίσκονται στο τέλος της ζωής του.

Μορφή και εκβάσεις διδασκαλίας: Το μάθημα διδάσκεται με παραδόσεις αμφιθεάτρου σε 12 μαθήματα χ2 ώρες και το επόμενο έτος συμπληρώνεται με την κλινική άσκηση στην ΜΕΘ για ένα μήνα (κλινικό έργο, απόκτηση δεξιοτήτων, βιβλιογραφική παρουσίαση, αυτοαξιολόγηση γνώσεων) . Μετά το πέρας της εκπαίδευσης οι φοιτητές θα μπορούν να γνωρίζουν τα κριτήρια εισαγωγής στην ΜΕΘ, αλλά και την διαγνωστική και θεραπευτική προσέγγιση των ασθενών με οξεία αναπνευστική ανεπάρκεια, ARDS, αγγειακά εγκεφαλικά επεισόδια, κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις, shock (σηπτικό, υποογκαιμικό, καρδιογενές, αποφρακτικό) οξεία νεφρική ανεπάρκεια και δηλητηριάσεις. Εκτός των ανωτέρω στην κλινική άσκηση η έμφαση δίνεται στην εξοικείωση με το Monitoring (ακτινολογικό, καρδιαγγειακού, αναπνευστικού, ΚΝΣ), Καθετηριασμό κεντρικών φλεβών, εξασφάλιση αεραγωγού, μηχανική αναπνοή, αιμοδιαδιήθηση (CVVHDF), διατροφή ασθενών, διαχείριση ασθενούς με εγκεφαλικό θάνατο.

Εξάμηνο εκπαίδευσης: 10°