Αντικείμενο του μαθήματος: Μελέτη και μεταφορά γνώσεων στη διάγνωση και θεραπεία των παθολογικών καταστάσεων του επικαλυπτικού συστήματος (δέρματος και εξαρτημάτων του) και των ορατών βλεννογόνων καθώς και των σεξουαλικά μεταδιδόμενων λοιμώξεων.

Περιεχόμενο του μαθήματος: Δομή, φυσιολογία, γήρανση δέρματος. Νοσηρότητα, θνησιμότητα, ποιότητα ζωής ασθενών με παθήσεις δέρματος. Θερμικά τραύματα, χείμετλα, ακτινοδερματίτιδα. Φωτοδερματοπάθειες. Προκλητές δερματοπάθειες. Φαρμακευτικά εξανθήματα, σ. Stevens-Johnson/ΤΕΝ. Ατοπικό, νομισματοειδές, σμηγματοροϊκό, Εκζέματα . Επαγγελματικές δερματοπάθειες. Χλωρίδα δέρματος. Μολυσματικό κηρίο, έκθυμα, ερυσίπελας/φλέγμων, σταφυλοκοκκικό σύνδρομο απολέπισης, τριχοθυλακικές πυοδερμίες. Ερυσιπελατοειδές, άνθραξ, χρόνιο μεταναστευτικό ερύθημα, Gram-. Λοίμωξη άκρου ποδός. Λοιμώξεις από ακτινομύκητες, μυκοβακτήρια (φυματίωση, λέπρα, άτυπα μυκοβακτήρια), ερπητο-ϊούς, ευλογοϊούς, ιούς ανθρωπίνων θηλωμάτων. Εξανθηματικές ιογενείς λοιμώξεις. Mυκητιάσεις. Φθειρίαση, νήγματα αρθροπόδων, ψώρα, παρασιτική κνήφη, λεϊσμανίαση, μεταναστευτική νύμφη. Ψωρίαση, παραψωρίαση, ιόνθειος ερυθρά πιτυρίαση, ροδόχρους πιτυρίαση, ομαλός λειχήνας, σ. Sweet, γαγγραινώδες πυόδερμα, νόσος Behçet, ηωσινοφιλική κυτταρίτιδα, δακτυλιοειδές κοκκίω-μα, σαρκοείδωση, λιποειδική νεκροβίωση. Αυτοάνοσα πομφολυγώδη και νοσήματα συνδετικού ιστού . Γενοδερματοπάθειες (συγγενείς ιχθυάσεις, παλαμοπελματιαίες υπερκερατώσεις, νόσος Darier, σ. Ehlers-Danlos, ελαστικό ψευδοξάνθωμα). Επιδερμιδικοί σπίλοι, κύστεις, σμηγματορροϊκή υπερκεράτωση, ακτινικές υπερκερατώσεις, ακτινική χειλίτιδα, κερατοακάνθωμα, νόσος του Bowen, ακανθοκυτταρικό και βασικοκυτταρικό καρκίνωμα. Συγγενείς/επίκτητοι μελανινοκυτταρικοί σπίλοι, κακόηθες μελάνωμα. Καρκίνωμα από κύτταρα του Merkel. Δερματοΐνωμα, ακροχόρδων, χηλοειδή/υπερτροφικές ουλές, δερματοϊνωσάρκωμα. Νεοπλασμάτα και δυσπλασίες αγγείων (νεογνικό αιμαγγείωμα, ευρυαγγείες, αγγειοκεράτωμα, πυογόνο κοκκίωμα, σάρκωμα Kaposi). Λίπωμα, λειομείωμα, νευροΐνωμα, ξανθοκοκκίωμα. Σπογγοειδής μυκητίαση, μελαγχρωματική κνίδωση, ιστιοκυττάρωση. Τριχόπτωση και αλωπεκία (ανδρογενετική, γυροειδής, ουλωτική). Υπερτρίχωση, δασυτριχισμός. Ακμή, ροδόχρους νόσος, περιστοματική δερματίτιδα. Υπεριδρωσία. Παρωνυχία, ονυχομυκητιάσεις. Υπερμελάγχρωση, εφελίδα, φακή. Υπομελάγχρωση, αλφισμός, λεύκη. Οζώδες ερύθημα, υποδερματίτιδες. Επιπολής θρομβοφλεβίτιδα, νευροπαθητικό έλκος. Χρόνια μελαγχρωματική πορφύρα.Λευκοκυτταροκλαστική αγγειίτιδα, σ. Henoch-Schönlein, κρυοσφαιριναιμική και κνιδωτική αγγειίτιδα. Κοκκιωμάτωση Wegener, μικροσκοπική πολυαγγειίτιδα, κοκκιωμάτωση Churg-Strauss, οζώδης πολυαρτηριΐτις, σ. Raynaud, ακροκυάνωση, πελίδνωση. Άφθες, λευκοπλακία, βαλανοποσθίτις. Έκζεμα πρωκτού. Το δέρμα σε μεταβολικά νοσήματα. Παθήσεις θυρεοειδούς, ηπατοπάθειες, εντεροπάθειες. Παρανεοπλασματικές δερματοπάθειες. Συστηματικές επιδράσεις νοσημάτων δέρματος. Δερματολογικά επείγοντα. Γενική αφροδισιολογία. Σύφιλις, βλεννόρροια, μαλακό έλκος, βουβωνικό κοκκίωμα, αφροδίσιο λεμφοκοκκίωμα, οξυτενή κονδυλώματα. Δερματικές εκδηλώσεις HIV λοίμωξης. Ελκωτική νόσος έξω γενετικών οργάνων.

Μορφή και εκβάσεις διδασκαλίας: Το μάθημα διδάσκεται σε συνδυασμό με κλινική άσκηση σε μικρές ομάδες φοιτητών. Οι φοιτητές εντάσσονται πλήρως στην λειτουργία της κλινικής (θάλαμοι ασθενών, Εξωτερικά ιατρεία, Ειδικά ιατρεία). Αντλούν θεωρητικές και πρακτικές γνώσεις εργαζόμενοι δίπλα στα μέλη ΔΕΠ και εκτελούν ιατρικές πράξεις. Το τελικό επίπεδο γνώσεών τους επιτρέπει την διάγνωση και διαφορική διάγνωση αλλά και την βασική αντιμετώπιση παθολογικών καταστάσεων του επικαλυπτικού συστήματος και των αφροδισίων νοσημάτων.

Εξάμηνο εκπαίδευσης: 9° + 10° (rotation)