Αντικείμενο του μαθήματος: H Aκτινολογία έχει καθοριστικό και διευρυμένο ρόλο στην άσκηση της σύγχρονης κλινικής ιατρικής. Περιλαμβάνει ένα ευρύ φάσμα τεχνικών απεικόνισης (Ακτίνες Χ, Υπέρηχοι, Υπολογιστική και Μαγνητική Τομογραφία).

Στα πλαίσια του μαθήματος, διδάσκονται οι βασικές αρχές και οι κλινικές εφαρμογές της Πυρηνικής Ιατρικής κατά συστήματα ή όργανα. Κατά τον τρόπο αυτό παρέχονται πληροφορίες μορφολογικές και λειτουργικές που είναι σημαντικές στην διάγνωση των περισσότερων παθήσεων. Αντικείμενο του μαθήματος είναι η ουσιαστική και πολυεπίπεδη εκπαίδευση των φοιτητών για την αποτελεσματική εφαρμογή της Ακτινολογίας στην κλινική πράξη.

Περιεχόμενα μαθήματος 7ου εξαμήνου:

• Βασικές αρχές απεικονιστικών μεθόδων: ακτίνες Χ-ψηφιακή εικόνα, υπερηχογραφία, υπολογιστική και μαγνητική τομογραφία. γ-Camera, ραδιοφάρμακα
  • Aναπνευστικό σύστημα: φυσιολογικός θώρακας, φλεγμονές και παθήσεις διάμεσου δικτύου πνευμόνων, νεοπλάσματα πνευμόνων, παθήσεις μεσοθωρακίου – υπεζωκότα
  • Kαρδιαγγειακό σύστημα: καρδιακή ανεπάρκεια και πνευμονική εμβολή
  • Παιδιατρική ακτινολογία: παθήσεις αναπνευστικού συστήματος και γαστρεντερικού σωλήνα
  • Κοιλία-Γαστρεντερικό σύστημα: oξεία κοιλία, παθήσεις ήπατος-χοληφόρων, παγκρέατος-σπληνός, οισοφάγου, στομάχου, λεπτού και παχέως εντέρου

Μορφή και εκβάσεις διδασκαλίας: Το μάθημα διδάσκεται από αμφιθεάτρου (Δευτέρα, Τρίτη Τετάρτη, Πέμπτη: 8-9πμ ) σε συνδυασμό με εργαστηριακή-φροντιστηριακή άσκηση τεσσάρων εβδομάδων (καθημερινά: 9πμ-14μμ) σε μικρές ομάδες φοιτητών.

Οι φοιτητές εντάσσονται πλήρως στην λειτουργία του εργαστηρίου παρακολουθώντας τα εξής τμήματα: κλασσικό ακτινολογικό (ακτινογραφίες / ακτινοσκόπιση/ μαστογράφος), υπέρηχοι, αξονικός και μαγνητικός τομογράφος. Αντλούν θεωρητικές γνώσεις παρακολουθώντας καθημερινά διαλέξεις εντός του εργαστηρίου (12.00-13.00μμ) καθώς και τις κλινικοεργαστηριακές συναντήσεις με συζητήσεις ενδιαφερόντων περιστατικών. Επιπλέον αποκτούν πρακτικές γνώσεις παρακολουθώντας απεικονιστικές εξετάσεις και γνωματεύσεις.

Ώρες εκπαίδευσης για κάθε φοιτητή: 52 και 125 σε 7° και 8° εξάμηνο εργαστηριακής άσκησης σε μικρές ομάδες φοιτητών (rotation).

Εξάμηνο εκπαίδευσης: 7°