Αντικείμενο του μαθήματος: Η γνώση και η συστηματική μελέτη των μικροοργανισμών και ειδικότερα των βακτηρίων και παρασίτων ιατρικής σημασίας, καθώς και η κατανόηση των παθολογικών επιδράσεών τους στον άνθρωπο.

Περιεχόμενο του Μαθήματος:

• Βιολογία των μικροβίων: Μικροβιολογία και Ιατρική, Δομή, Μορφολογία, Φυσιολογία, Ταξινόμηση, Ταυτοποίηση και Τυποποίηση των Μικροοργανισμών, Βακτηριακή Ανάπτυξη, Αντιμικροβιακά Φάρμακα.
  • Λοίμωξη και Ανοσία: Βακτηριακή Παθογονικότητα, Φυσική Ιστορία Λοιμώξεων.
  • Βακτηριολογία: Σταφυλόκοκκος, Στρεπτόκοκκος, Εντερόκοκκος, Κορυνοβακτηρίδια, Λιστέρια, Μυκοβακτηρίδια, Ακτινομύκητες, Νοκάρδια, Trophenyma, Βάκιλλος, Κλωστηρίδια, Ναϊσσέριες, Μοραξέλλες, Σαλμονέλλα, Σιγκέλλα, Κολοβακτηρίδια, Κλεμπσιέλλα, Enterobacter, Πρωτείς και άλλα Εντεροβακτηριακά, Ψευδομονάδες και Αζυμωτικά, Καμπυλοβακτηρίδια, Ελικοβακτηρίδια, Δονάκια, Gardnerella, Αιμόφιλοι, Bordetella, Λεγιονέλλες, Βρουκέλλες, Μπαρτονέλλες, Στρεπτοβάκιλλοι, Υερσίνια, Pasteurella, Francisella, Μη Σπορογόνα Αναερόβια, Τρεπονήματα, Μπορέλλια, Λεπτόσπειρες, Χλαμύδια, Ρικέτσιες, Ερλίχια, Anaplasma, Coxiella, Μυκοπλάσματα.
  • Παρασιτολογία και λοιμώξεις στον άνθρωπο: Πρωτόζωα (Σπορόζωα, Αμοιβάδες, Μαστιγοφόρα), Έλμινθες (Νηματέλμινθες του εντέρου και των ιστών, Τρηματώδεις και κεστώδεις σκώληκες).
  • Εργαστηριακές Ασκήσεις: Χρώσεις (Απλή, Gram, Οξεάντοχη), Θρεπτικά Υλικά, Τεχνικές εμβολιασμού, Ταυτοποίηση Gram (-) βακτηριδίων και Gram (+) κόκκων, Έλεγχος ευαισθησίας στα αντιβιοτικά, Παρασιτολογικές εξετάσεις, Οργάνωση και λειτουργία Εργαστηρίου Κλινικής Μικροβιολογίας.

Μορφή και εκβάσεις διδασκαλίας: Το μάθημα διδάσκεται σε διαλέξεις και εργαστηριακές ασκήσεις σε μικρές ομάδες φοιτητών. Το τελικό επίπεδο γνώσης των φοιτητών τους επιτρέπει να γνωρίζουν όλα τα βακτηριακά παθογόνα και τα παράσιτα ιατρικής σημασίας, την οικολογία και επιδημιολογία τους, τους τρόπους μετάδοσης, την παθογονικότητα και τις λοιμώξεις που προκαλούν, την πρόληψη, τις εργαστηριακές μεθόδους της κλασικής και σύγχρονης Μικροβιολογίας, καθώς και την εφαρμογή τους στη διάγνωση αυτών των λοιμώξεων.

Εξάμηνο εκπαίδευσης: 5°