Τμήμα Ιατρικής Πανεπιστημίου Ιωαννίνων - Τμήμα Ιατρικής Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

Αντικείμενο του μαθήματος: Ανάπτυξη των κατάλληλων γλωσσικών δεξιοτήτων (λεξιλόγιο & γραμματικο-συντακτικές δομές) για την κατανόηση ΑΓΓΛΙΚΗΣ/ΓΑΛΛΙΚΗΣ/ΓΕΡΜΑΝΙΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ορολογίας, καθώς και για την κατανόηση και παραγωγή ιατρικού λόγου σε επαγγελματικό επίπεδο.

Περιεχόμενο του Μαθήματος: ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ: - Καρδιολογία – Ουρολογία – Γυναικολογία, Μαιευτική & Εγκυμοσύνη – Ανδρολογία – Παιδιατρική – Δερματολογία - ΩΡΛ - Οφθαλμολογία – Γενική Ιατρική – Νευρολογία, Ψυχιατρική & Διαταραχές συμπεριφοράς –Διάγνωση/Θεραπεία & Μορφές εντατικής θεραπείας ΓΛΩΣΣΙΚΕΣ ΔΟΜΕΣ: Άρθρα - Επίθετα – Σύνθετα – Συνήθεις συντμήσεις – Παράφραση – Μη τυπική χρήση της γλώσσας – Phrasal Verbs – Ελλειπτικές/Εμφαντικές δομές - ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΣ ΙΑΤΡΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ (Ιατρικό ιστορικό ασθενούς – Εξέταση ασθενούς – Ανακοίνωση αποτελεσμάτων στους ασθενείς – Νοσοκομειακό περιβάλλον – Περιπτωσιολογική μελέτη, Case study)

Μορφή και εκβάσεις διδασκαλίας: Για τη διδασκαλία χρησιμοποιούνται έντυπα εγχειρίδια, ένα λεξικό (διανέμεται μέσω Ευδόξου) και ψηφιακό, πολυμεσικό υλικό που βρίσκεται στην πλατφόρμα E-course του Παν. Ιωαννίνων. Ανατίθενται ομαδικές εργασίες και δίνεται έμφαση στη χρήση Νέων Τεχνολογιών (παρουσιάσεις power-point, δημιουργία infographics, αναζήτηση σε ηλεκτρ.σώματα κειμένων, κλπ.) για την εξάσκηση των γλωσσικών δεξιοτήτων. Ο τελικός στόχος είναι στο τέλος του μαθήματος οι φοιτητές να έχουν εξοικειωθεί με την Αγγλική Ιατρική Ορολογία (από ευρεία θεματολογία) και τις γλωσσικές απαιτήσεις του επαγγελματικού ιατρικού λόγου.

Εξάμηνο εκπαίδευσης: 2°