Τμήμα Ιατρικής Πανεπιστημίου Ιωαννίνων - Τμήμα Ιατρικής Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

Στο πλαίσιο του πρωτοκόλλου συνεργασίας που έχει υπογραφεί ανάμεσα στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων και το Πανεπιστήμιο Illinois του Chicago (UIC), καθώς και μιας στενότερης συνεργασίας που έχει αναπτυχθεί ανάμεσα στα Τμήματα Ιατρικής των δύο Πανεπιστημίων, η Ελευθερία Χατζημιχαήλ, MD, PhD Επίκουρη Καθηγήτρια Αιματολογίας του Τμήματος Ιατρικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, συμμετείχε στο Global Bone Marrow Transplant (GlobalBMT) Program του UIC από 5/8/2019 έως 14/9/2019 μαζί με άλλους 3 Αιματολόγους από την Ουκρανία και τη Νιγηρία. Το πρόγραμμα αυτό έχει σαν σκοπό την εκπαίδευση ιατρών Αιματολόγων με σκοπό να αναπτύξουν την αυτόλογη και αλλογενή μεταμόσχευση αρχέγονων αιμοποιητικών κυττάρων στις χώρες τους. Η συνεργασία της Αιματολογικής Κλινικής του Πανεπιστήμιου Ιωαννίνων με το Division of Hematology/Oncology του UIC εκτός από την ενεργοποίηση της Μονάδας Μεταμόσχευσης Αρχέγονων Αιμοποιητικών κυττάρων στον ΠΓΝ Ιωαννίνων περιλαμβάνει επίσης τηλεϊατρική (telemedicine), εκπαίδευση ειδικευομένων Αιματολογίας και φοιτητών στη Μεταμόσχευση στο UIC, οργάνωση επιμορφωτικών σεμιναρίων και συνεργασία σε ερευνητικά προγράμματα.

Σχετικός σύνδεσμος από την ιστοσελίδα του University of Illinois at Chicago

Στην εικόνα από αριστερά προς τα δεξιά: Dr. Abiola Bolarinwa (Νιγηρία), Dr Eleftheria Hatzimichael (Ελλάδα), Dr. Damiano Rondelli, the Michael Reese Professor of Hematology, Chief of Hematology/Oncology and BMT, και Ιδρυτής του GlobalBMT Προγράμματος και ο Dr Peter Ogundeji (Νιγηρία) στη Μονάδα Μεταμόσχευσης του University of Illinois στο Chicago.