HelMSIC Exchanges | Εσύ πού θα ήθελες να πας;

HelMSIC

Η HelMSIC, στο πλαίσιο των δράσεων της μέσα από το δίκτυο της IFMSA (International Federation of Medical Students’ Associations), διοργανώνει το πρόγραμμα των Κλινικών & Ερευνητικών Ανταλλαγών δίνοντας την ευκαιρία σε φοιτητές Ιατρικής να περάσουν έναν ολόκληρο μήνα σε κάποια χώρα του εξωτερικού, πραγματοποιώντας κλινική ή ερευνητική άσκηση αντίστοιχα. Λαμβάνοντας ένα συμβόλαιο Ερευνητικής Ανταλλαγής, έχεις τη δυνατότητα να αποκτήσεις ερευνητικές δεξιότητες και εμπειρία σε ένα ερευνητικό πεδίο, σε Πανεπιστήμια του εξωτερικού. Ένα συμβόλαιο Κλινικής Ανταλλαγής, θα σου χαρίσει γνώσεις Παγκόσμιας Υγείας, Συστημάτων Υγείας αλλά και πρακτική εξάσκηση πάνω σε μια ειδικότητα της επιλογής σου.

Στο πλαίσιο των προγράμματος των Ανταλλαγών, μέσω της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Οργανώσεων Φοιτητών Ιατρικής (IFMSA), οι Πανελλήνιοι Υπεύθυνοι Κλινικών και Ερευνητικών Ανταλλαγών της HelMSIC υπογράφουν συμβόλαια με τους αντίστοιχους Υπευθύνους των υπόλοιπων χωρών σχετικά με τον αριθμό των Ελλήνων φοιτητών Ιατρικής που θα πραγματοποιήσουν μία ανταλλαγή σε μία χώρα του εξωτερικού, καθώς και τον αριθμό των φοιτητών του εξωτερικού που υποδεχόμαστε κάθε χρόνο. Τα συμβόλαια υπογράφονται στο August Meeting, τη Γενική Συνέλευση της IFMSA, το οποίο φέτος θα πραγματοποιηθεί 1-7 Αυγούστου στη Φινλανδία.

Λέγοντας μας τη γνώμη σου σχετικά με τις χώρες που θέλεις να επισκεφτείς, συμμετέχεις σε ένα ακόμα στάδιο του προγράμματος των Ανταλλαγών. Μέσω της HelMSIC μπορείς να εκφράσεις την άποψή σου και να συνδιαμορφώσεις με φι από όλη την ελλάδα τις παρεχόμενες ευκαιρίες διαπολιτισμικότητας και εκπαίδευσης της επόμενης χρονιάς.

Αν θέλεις να πραγματοποιήσεις μια κλινική ή ερευνητική ανταλλαγή σε κάποια χώρα του εξωτερικού, συμπλήρωσε τη φόρμα που επισυνάπτεται για να μας πεις τη γνώμη σου σχετικά με τις χώρες που θα ήθελες να επισκεφτείς.

Συμπλήρωσε τη φόρμα μέχρι 12/07 και ετοιμάσου να δηλώσεις συμμετοχή στις Εξετάσεις Ανταλλαγών το Νοέμβριο, οι δηλώσεις συμμετοχής θα “ανοίξουν” τον Οκτώβριο!

Μπορείς να βρεις τη φόρμα εδώ: https://forms.gle/EmoUreqUABoAYiUF6

Μοιράσου το: