doctor m

kantoniοu@uoi.gr
Ιστοσελίδα
Επιστημονικά - Ερευνητικά ενδιαφέροντα
  • Μελέτες  ενδοφαινοτύπων ψυχοτρόπων όπως η αμφεταμίνη, η κοκαίνη, η καφείνη, η κεταίνη, το αλκοόλ και τα κανναβινοειδή. Ανάπτυξη και μελέτη πειραματικών/προκλινικών προτύπων και νευροβιολογικού τους υποστρώματος -μεταφραστικής αξίας- για διαταραχές του ΚΝΣ όπως στρες/κατάθλιψη, χρήση/κατάχρηση ουσιών και ψύχωση.
  • Μηχανισμοί που διέπουν τη δράση ψυχοτρόπων όπως η καφείνη, η αμφεταμίνη, η κοκαίνη, η κεταμίνη , το αλκοόλ και τα κανναβινοειδή.
  • Φαρμακολογικός έλεγχος (screening) ουσιών και φαρμάκων με δράση στο ΚΝΣ.
  • Μοντελοποίηση διαταραχών του ΚΝΣ όπως η κατάθλιψη, η χρήση/κατάχρηση ουσιών και η ψύχωση.
  • Μελέτη και αποτύπωση ειδικών φαινοτύπων (συμπεριλαμβανομένων των ατομικών διαφορών) και συσχέτισή τους με αντίστοιχες νευροβιολογικές παραμέτρους.
  • «Συνομιλία» προκλινικής και κλινικής έρευνας με στόχο τη συσχέτιση χαρακτηριστικών προσωπικότητας και νευροβιολογικών παραμέτρων σε ασθενείς με κατάθλιψη και σε ασθενείς πρώτου ψυχωτικού επεισοδίου.
Βιογραφικό σημείωμα
Παρακαλούμε δείτε το πλήρες βιογραφικό σημείωμα ΕΔΩ