Παθολογικός

Αντικείμενο του μαθήματος: Η ανάπτυξη γνώσεων, δεξιοτήτων (απλοί ιατρικοί χειρισμοί - πρώτες βοήθειες) και συμπεριφορών για αποτελεσματική επικοινωνία και επίλυση του προβλήματος της σωματικής και ψυχικής υγείας του.

Περιεχόμενο του μαθήματος: Η απόκτηση γνώσης – άνεσης στην προσέγγιση του ασθενή. Η τεχνική απόκτησης του ιατρικού ιστορικού και της Φυσικής Εξέτασης (ΦΕ), καθώς και καταγραφή και προφορική παρουσίαση των παραπάνω. Η κατανόηση των πλέον απαραίτητων εργαστηριακών και άλλων παρακλινικών εξετάσεων και εκτέλεση συνήθων ιατρικών πράξεων. Η ανάγνωση/αξιολόγηση ιατρικού φακέλου–ιστορικού/ιατρικού αρχείου. Η βραχεία Διαφορική Διάγνωση. Η επείγουσα ιατρική/πρώτες βοήθειες.

Στο τέλος της εκπαιδευτικής ενότητας ο φοιτητής πρέπει: Να είναι σε θέση να αναγνωρίσει την ουσιώδη πληροφορία που χρειάζεται για την καταγραφή δεδομένων και να είναι σε θέση να την αποκτήσει από τον εξεταζόμενο ασθενή. Να μπορεί να καταγράψει οργανωμένα ιστορικό ασθενούς με βάση προτεινόμενο πρότυπο. Να μπορεί να καταγράψει ιεραρχημένη λίστα προβλημάτων με βάση το ιστορικό. Να εξασκηθεί σε επικοινωνιακές τεχνικές/συμπεριφορές σε σχέση με τη λήψη ιστορικού, παρουσίαση ιστορικού, ενημέρωση περιβάλλοντος, εχεμύθεια κλπ.

Μορφή και εκβάσεις διδασκαλίας: Το μάθημα διδάσκεται σε συνδυασμό με άσκηση στο Εργαστήριο Κλινικών Δεξιοτήτων στο οποίο αναπτύσσονται πρακτικές δεξιότητες όπως είναι η φλεβοκέντηση, οι ενδομυϊκές και υποδόριες ενέσεις, η βυθοσκόπηση, ο καθετηριασμός κύστης, η περιποίηση και η συρραφή τραύματος. Κύριο ρόλο στην εκπαίδευση παίζουν τα εκπαιδευτικά μοντέλα που αποτελούνται, τόσο από άλλους συμφοιτητές τους, όσο και μοντέλα εξομοίωσης που επιτρέπουν την χωρίς άγχος για τους φοιτητές ανάπτυξη αυτών των δεξιοτήτων. Παράδειγμα δεξιοτήτων αποτελούν επίσης η εξέταση ούρων με ταινία, η μέτρηση σακχάρου με σακχαρόμετρο. Αξιολόγηση των κλινικών δεξιοτήτων: Αναπόσπαστο κομμάτι της εκπαιδευτική διαδικασίας αποτελεί η αξιολόγηση των κλινικών δεξιοτήτων που αναπτύχθηκαν στο πρόγραμμα εκπαίδευσης. Η εξέταση των κλινικών δεξιοτήτων πραγματοποιείται μετά το τέλος του εξαμήνου.

Εξάμηνο εκπαίδευσης: 4°