Παθολογικός

Αντικείμενο και αναλυτικά το περιεχόμενο του μαθήματος: Παθοφυσιολογία της αθηρωματικής νόσου, Παθοφυσιολογία και θεραπεία της υπέρτασης, Ουρική αρθρίτιδα και οστεοπόρωση, Φυσιολογία των λιπιδίων και παθοφυσιολογία των δυσλιπιδαιμιών, Μεταβολικό σύνδρομο, Διαταραχές της ομοιοστασίας του Κ+ και Na+, Διαταραχές της οξεοβασικής ισορροπίας, Σακχαρώδης διαβήτης (διάγνωση, επιπλοκές, θεραπεία), Άλλα μεταβολικά νοσήματα (πορφυρίες, αιμοχρωμάτωση, ν. Wilson, νοσήματα εναπόθεσης γλυκαγόνου, λιποδυστροφίες, v. Gaucher)

Μορφή και εκβάσεις διδασκαλίας: Το μάθημα διδάσκεται με διαλέξεις από αμφιθεάτρου διάρκειας δύο ωρών μια φορά την εβδομάδα. Δίνεται ιδιαίτερη έμφαση στην κατανόηση των μεταβολικών νοσημάτων που είναι ιδιαίτερα συχνά στην κλινική πράξη και κυρίως στην αθηρωματική νόσο και τους παράγοντες κινδύνου για την έναρξη και εξέλιξη της, καθώς και στις διαταραχές της οξεοβασικής ισορροπίας και των ηλεκτρολυτών που αποτελούν πρόκληση για τον κλινικό γιατρό ανεξάρτητα από την ειδικότητα του.

Εξάμηνο Σπουδών: 10ο