Χειρουργικός

Αντικείμενο του μαθήματος: Η μελέτη και μεταφορά γνώσεων σχετικά με την αντιμετώπιση του τραύματος. Ιδιαίτερη έμφαση δίνεται στην αντιμετώπιση του πολυτραυματία (ακινητοποίηση, μεταφορά, αλγόριθμος προσέγγισης) .

Περιεχόμενο του Μαθήματος: Γενικά περί τραύματος. Σημασία τραύματος. Μηχανισμοί κακώσεων. Συστήματα αντιμετώπισης τραύματος. Αρχική αντιμετώπιση τραυματία. Αποκατάσταση αεραγωγού και αναπνοής. Shock, κακώσεις θώρακα, κοιλιάς. Κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις. Κακώσεις Σ.Σ και άκρων. Θερμικές κακώσεις. Ειδικές περιπτώσεις τραύματος: παιδί, ηλικιωμένος, έγκυος, αθλητής, μεθυσμένος, χρήστης ναρκωτικών, κακοποιημένο παιδί). Παρολίγο πνιγμός. Δήγματα εντόμων, ερπετών, ζώων, ανθρώπων. Μέθοδοι ακινητοποίησης και μεταφοράς τραυματιών.

Μορφή και εκβάσεις διδασκαλίας: Το μάθημα διδάσκεται σε μορφή διαλέξεων, από έδρας, ενώ γίνεται και πρακτική άσκηση πάνω σε προπλάσματα. Μετά το πέρας του μαθήματος οι φοιτητές έχουν επαρκείς γνώσεις για τους μηχανισμούς και τα είδη των κακώσεων, τα συστήματα αντιμετώπισης του τραύματος και την επαρκή αντιμετώπιση του πολυτραυματία.

Εξάμηνο Σπουδών: 8ο