Παθολογικός

Αντικείμενο μαθήματος: Η σημασία της πρόληψης διδάσκεται ελάχιστα στις Ιατρικές Σχολές. Το κύριο καθήκον των γιατρών είναι η φροντίδα των ασθενών και πολλοί γιατροί αντιμετωπίζουν το καθήκον αυτό ως το μοναδικό τους ρόλο. Η πρόληψη όμως στην ιατρική είναι σημαντική διότι οι ασθένειες δεν είναι ευχάριστες, η νοσηλεία έχει οικονομικό κόστος και η αποκατάσταση της υγείας δεν είναι πάντα εφικτή. Ο κύριος σκοπός του μαθήματος είναι η μεταφορά γνώσεων που έχουν στόχο την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των φοιτητών της Ιατρικής στους τρόπους πρόληψης των καρδιαγγειακών νοσημάτων.

Περιεχόμενο μαθήματος: Οι καρδιαγγειακές παθήσεις (στεφανιαία επεισόδια, εγκεφαλικά επεισόδια, ανευρύσματα αορτής, νοσήματα καρωτίδων, περιφερικών αρτηριών των κάτω άκρων) είναι η σύγχρονη παγκόσμια επιδημία. Το υπόβαθρο πάνω στο οποίο συμβαίνουν τα καρδιαγγειακά νοσήματα είναι η αθηροσκλήρωση των αρτηριών. Η αθηροσκλήρωση είναι μια πολύπλοκη χρόνια φλεγμονώδης διαδικασία που προσβάλει τις μετρίου και μεγάλου μεγέθους αρτηρίες του σώματος. Η αθηροσκλήρωση αρχίζει νωρίς στη ζωή, εξελίσσεται αργά και σιωπηλά για δεκαετίες και το χειρότερο είναι ότι έχει απρόβλεπτη έκβαση (οι μισοί ασθενείς πεθαίνουν αιφνίδια).

Η θεματολογία του μαθήματος περιλαμβάνει:

• Παρουσίαση των καρδιαγγειακών νοσημάτων. Έννοια του παράγοντα κινδύνου.
  • Αρτηριακή Υπέρταση. Βασικοί κανόνες πρόληψης από το γενικό κλινικό γιατρό.
  • Παχυσαρκία και Διαβήτης. Ο ρόλος της διατροφής.
  • Κάπνισμα, ανευρύσματα κοιλιακής αορτής - Αγγειακά εγκεφαλικά συμβάματα.
  • Εκτίμηση Καρδιαγγειακού Κινδύνου: Χρησιμότητα και Περιορισμοί Κοινών Προγνωστικών Μοντέλων.
  • Δυσλιπιδιμίες - Αντιμετώπιση.
  • Αιφνίδιος καρδιακός θάνατος.
  • Περιφερική αρτηριακή νόσος και νόσος καρωτίδων: Από την προσυμπτωματική εντόπιση στην αντιμετώπιση.
  • Συμμόρφωση με τη θεραπεία.

Μορφή και εκβάσεις διδασκαλίας: Οι διδάσκοντες του μαθήματος αναπτύσσουν δραστηριότητα στα αντίστοιχα θέματα. Η ανάπτυξη των θεμάτων γίνεται με κλινικά παραδείγματα που δίνονται στους φοιτητές προς επίλυση. Γίνεται συζήτηση μεταξύ εκπαιδευομένων και εκπαιδευτών και δίνεται η ευκαιρία στους εκπαιδευόμενους να συζητούν συγκεκριμένα προβλήματα μεταξύ τους.

Εξάμηνο εκπαίδευσης: 7ο